Szorongás ellen: mese
Hamarosan a könyvesboltok polcán találjátok a Holnapra kutya bajod című! doktoros mesés könyvet. Igaz Dóra, a könyv szerzője háromgyerekes anyaként maga is túlesett az összes gyerekbetegségen, így első kézből igyekszik segíteni azon, hogy mind a gyerek, mind a szülő számára elviselhető, érthető legyen, hogy miért leszünk náthásak, miért fáj a torkunk, mi történik egy orvosi rendelőben, és hogy a szuri az csak egy kicsit fáj. Rövid interjú a gyógyító mesék szerzőjével.
– Mit kell tudnunk Igaz Dóráról?
– Ő a doktor néni lánya. A fiatal doktor bácsi felesége. Az idős doktor bácsi menye. Hát igen, talán nem is csoda, hogy nekem is közöm lett a „doktorsághoz”…
Pedig én tulajdonképpen egészen hétköznapi bölcsésznek indultam. Elvégeztem az egyetemet, utána hosszú évekig magyart tanítottam külföldieknek. Aztán jött az előbb említett fiatal doktor bácsi, akihez feleségül mentem. Utána meg szép sorban egymás után három gyerek. Úgy teltek a napjaim, mint a többi anyukának – peluscsere, játszótér, ovi, játszótér, iskola, játszótér, majd újra peluscsere, játszótér és így tovább… Meg persze a mandulagyulladás, a bárányhimlő és a kartörés. És oltások a megfelelő rendben. Először még csak fel sem tűnt, hogy az én csemetéim nem félnek az orvosi rendelőtől. Persze, hiszen én sem féltem annak idején… Tudtam, mi miért történik velem, éppen ezért nem is találtam félelmetesnek a rendelőt. Annál inkább érdekesnek! Anyukám doktor néni rengeteg izgalmas dolgot mesélt nekem a betegségekről meg a gyógyulásról. Én meg átadtam mindezt a gyerekeimnek. Akik szorongás nélkül mennek orvoshoz, ha kell, mert az egy jó kaland…
– Ilyen családi háttérrel nem volt nehéz megírnod ezt a könyvet...
– Csoda, hogy mindig is írogató bölcsészként úgy éreztem, jó lenne mindazt, amit gyerekként átéltem másokkal is megosztani? Nincs olyan család, ahol ne kapná el a csemete az influenzát vagy ne pottyanna le a mászókáról. És ilyenkor nem csak a gyerek, a szülő is szorong. A szorongást pedig leginkább mesével lehet enyhíteni. A doktortól való szorongást doktormesékkel. Ezért is választottam a leghétköznapibb betegségeket, gondokat – nem kell félni, hiszen holnapra úgyis KUTYA BAJOD
– Milyen volt az illusztrátorral együtt dolgozni?
– Nagyon nagy öröm volt az illusztrátorral, Horváth Ildivel együtt dolgozni. Elővarázsolta azt a világot, ami az én szemem előtt is lebegett, miközben a történeteken dolgoztam: az ovisok világát, ahol a mese ugyanannyira valóság, mint amennyire a valóság mese. Úgy érzem, a figurái között minden gyerek talál magának valakit, akivel azonosulni tud. Hiszen tényleg ilyenek vagyunk…
És jó érzés végre kézben tartani a könyvet. Remélem, az olvasóknak is az lesz majd. A szülőknek. És a gyereknek még inkább. Hiszen arról szerettem volna írni, ami őket foglalkoztatja. És aki körül három csemete (meg a három csemete baráti köre) ugrál folyamatosan, annak óhatatlanul úgy kezd járni az agya, mint egy gyereknek. Viszont irodalommal foglalkozó felnőttként bennem van a késztetés is, hogy papírra vessem a gondolatokat. Szeptember van, éppen csak hogy véget ért a nyár. Most éppen az foglalkoztat, hogyan is telt a vakáció. Remélem, ebből is születik egyszer egy könyv…