Pad-társak

avagy Négykezes egy új könyvünkhöz

A Duett hamis hangokra című új ifjúsági regényünkben hol a fiú, hol a lány szemszögéből ismerjük meg az Első Szerelem történetét. Lander és Liselot párbeszéde ihlette Gucsa Magdolna és Fehér Renátó négykezesét. Mindketten 25 évesek, írók, költők, a Körhinta Kör tagjai, akik a könyv elolvasása után külön-külön leírták első benyomásaikat. Hallgasd meg őket, aztán merülj el a Duett hangjaiban.

Gucsa Magdolna, a lány

Közismert tény, hogy a kopott farmeres, bő inges, edzőcipős kamaszfiúknak fogalmuk sincs a világról.

Magukról meg aztán végképp nincs.

Azt gondolják, hogy bénák.

Bénák, mert pattanásosak, mert izzad a tenyerük, és mert mindig van egy fiú, akinek nagyobb a szája meg az ökle, mint az övék.

loveduett.jpgA Duett fiúhangja, Lander sem kivétel ez alól. Isteni szerencse, hogy a lány főszereplő, Liselot az a típus, akiből százévente, ha egy akad. Liselot ugyanis tisztában van vele, hogy a kopott farmerben járó fiúkkal nagyon jól lehet versenyt biciklizni, az izzadó tenyér a szemérmes rajongás jele, a pattanásoknál pedig tényleg nincs jelentéktelenebb dolog a világon.

Liselot megjelenik, mint derült égből a villámcsapás, rámosolyog Landerre, segít neki a matekháziban, megkínálja kólával, meglepi hamburgerrel éjszaka – elrendez tehát mindent, ami a végzetes szerelembeeséshez szükséges. De az ilyen tűzről pattant lányok néha elhamarkodottan cselekszenek, s Liselot elkövet egy aprónak látszó hibát, aminek súlyos következményei lesznek. Most, hogy sokkal nagyobb a baj, mint Alex Degroot fenyegetőző bandája vagy egy rossz félévi bizonyítvány, vajon képes lesz-e Lander szerelme mellett állni, jóval erején túl is?Egyáltalán, kötelessége ez?

Komoly kérdéseket feszeget az ártatlan szerelmi történetként induló Duett hamis hangokra, és a történet végén nehezen jön a feloldás. A könyv mellé mindenképp egy hosszú, megnyugtató beszélgetést ajánlok, szüksége lesz rá a szülőknek és gyerekeknek is.

Fehér Renátó, a fiú

Közismert tény, hogy egy kamaszfiú történetének egy kamaszlány rejtegetett, fiókba zárt, lelakatolt naplójában a helye, és persze fordítva.

Az újra és újra álmatlan forgolódáshoz, elrontott dolgozatokhoz, órákig tartó baráti telefonálásokhoz vezető, kibírhatatlannak tűnő bizonytalanság megnyugtató magyarázata az ilyen naplóknak a mondataiban lakik, ott van fehéren-feketén.

De a titkos naplókkal épp az a baj, hogy a legfontosabb, legkétségbeejtőbb pillanatokban sem olvashatod el, hogy ő, a nagy Ő, mit is gondol rólad: szeret-e, haragszik-e, megbocsát-e, unalmasnak vagy épp harsánynak talál-e.

Mert az első szerelem olyan, mint valami államalapító uralkodó, királynő, király: I. Szerelem. Az első szerelem végzetes és lassan gyógyuló, mint a gyerekkori sebhely a kézfejeden, amit egy ideig szégyellsz, aztán büszke leszel rá, mert az egyik igazán Nagy Történetedre emlékeztet. Egy gyógyíthatatlan első szerelem titkaiba avat be Bart Moeyaert Duett hamis hangokra című regénye, melyet a szerző tizenhét éves korában írt.

Lisolet és Lander naplóinak fejezeteiben ott bujkál egy kamaszszerelem felszabadult boldogsága és megrázó fájdalma. Benne vannak a szomorúság percei, amelyeket úgysem lehet és nem is érdemes elkerülni, és az öröm órái, amelyeket ki kell tudni várni. Sorakoznak a kamaszvarázsigék: a telefoncsók, az órai levél, a titkos randi, a szerelemgyűrű, és minden más, amit ismerni szeretnél a szerelmed naplójából, de sosem mered megkérdezni.

/kép: Pinterest/

Kapcsolódó termékek