Lovagok minden korosztálynak

Vannak olyan világok, történelmi időszakok, amelyekhez szívesen térünk vissza olvasóként: ilyen a lovagkor, a „tábortüzek és mesék kora”. Szeretjük ezt az időszakot, hőseinek hosszas, izgalmas kalandozását, különös lényekkel való találkozását, természetközeliségét; és szeretjük azt is, hogy a veszélyes bolyongások mögött végtelen biztonság húzódik. Ez annak a biztonsága, hogy tudjuk, hol van jó és rossz határa, hogy a becsület, testvériesség, bátorság, nagylelkűség és áldozatkészség megkérdőjelezhetetlen értéket képviselnek benne. Talán emiatt van az is, hogy korosztálytól függetlenül mindenki szívesen elmerül néha egy-egy lovagokról szóló történetben. Itt egy rövid válogatás, ha ti is ezt tennétek, de még nem választottatok!

KICSIKNEK:

Zog, a sárkány, Zog és a repülő doktorokzog_es_a_repulo_doktorok_borito_500px.jpg

A Julia Donaldson – Axel Scheffler szerzőpárost nem kell bemutatni, sokak kedvencei közé tartoznak jellegzetesen illusztrált verses meséik. E két kötet a párostól már megszokott humorral meséli újra a kedvelt sárkányos-lányrablós forgatókönyvet – főszerepben Zog, a sárkány, aki több-kevesebb sikerrel tanulja mesterségét, és a lány, aki szívesebben lenne orvos, mint királylány.

Palipál, a csupaszív lovagpalipal_borito_500px.jpg

Biztosan sokan tapasztaltátok már, hogy néha egyáltalán nem könnyű eljutni az óvodáig, különösen ha valami nem mindennapi alkalomra készültök, például a farsangra. Nincs ez másképp Palival sem, aki lovagnak öltözve sétál anyukájával, de egy furcsa véletlen során átkerül egy föld alatti birodalomba, ahol szembetalálja magát a gonosz Földiboszorkánnyal. Története bővelkedik kedves sárkányokban, almás pitékben, és természetesen itt sem maradunk királylány nélkül.

Both Gabi valóban csupaszív meséjét óvodásoknak ajánljuk.

KEZDŐ OLVASÓKNAK:

Lovag leszek-sorozatlovag_leszek.jpg

Egy jó sorozattal meg lehet szerettetni a gyerekekkel az olvasást. Ebben segíthetnek Vajvári J. Samu kalandjai, aki azt az igen ambiciózus célt tűzi ki magának, hogy Igazán Nemes Lovag legyen. Bár nem igazán tudja, hogyan kezdjen hozzá, sőt némiképp akadályoztatva is érzi magát nagynénje és nagybátyja kastélyában, ahol mindenféle furcsa lényekre kell vigyáznia, mégis elindulhat célja felé, amikor ráakad egy tekercsre, amelyen szerepel minden követelmény, amelynek egy Igazán Nemes Lovagnak meg kell felelnie. Samu kedves, humoros történetét 6-7 éves kis olvasóinknak ajánljuk: mindhárom eddig megjelent kötet kényelmes betűmérettel és sorközökkel, valamint vicces illusztrációkkal segíti a cselekmény követését.

 

HALADÓ OLVASÓKNAK:

A Kerekasztal lovagjai 1000 veszély köztkerekasztal.jpg

A kalandkönyvek kedvelőinek ajánljuk ezt a kötetet, amely nem is egy történet, hanem annyi, ahányféleképpen dönthetünk egy-egy kisebb fejezet után a folytatásáról. Artúr király összehívta legendás lovagjait, hogy a birodalomban lévő gondokra megoldást találjanak, hiszen nem elég a rossz termés, de még rablók is fosztogatják a népet. Az olvasó kezében van a döntés, hogy mint legfiatalabb lovag és legjobb kardforgató, merre irányítja majd a történetet. Én például Glatisant, a kígyónyakú, leopárdtestű, szarvaslábú lény fészkéig jutottam, de ti akár a Szent Grál nyomába is eredhettek… 

Oroszlánszívű testvérekoroszlanszivu.jpg

Astrid Lindgrent itthon a legtöbben talán Harisnyás Pippi vagy Juharfalvi Emil humoros történetei révén ismerik, ez a regény azonban egy egészen más vonalat képvisel a svéd írónő munkásságában. Ezt a könyvét már egy kicsivel idősebb olvasóközönségnek szánta, témájában, hangvételében komolyabb, érzékenyebb.

Lehetne akár egy átlagos fantasy történet egy testvérpárról, akik kalandjaik során bátor helytállásuknak köszönhetően lovaggá érnek, megmentenek egy országot egy kegyetlen zsarnoktól és a sárkányától, de ennél bőven többről szól. Szól arról, hogy milyen fontos, hogy emberiességünket semmilyen körülmények között ne veszítsük el; szól a képzelet és a mesék erejéről, amelyek reményt és erőt adhatnak ott, ahol már nincs más, csak félelem vagy mély szomorúság – például az egészségünk vagy egy szeretett személy elvesztésekor; és szól az összetartozásról, a testvéri szeretetről. 

A szerző bátran, mindenki számára érthetően ír a legnagyobb kérdésekről: emberségről, félelemről, bátorságról, életről és halálról, szeretetről, mindezt egy szép és izgalmas meseregényben.

Levél a királynaklevel.jpg

Sok gyerek akkor kezdi el megszeretni az olvasást, amikor egy olyan regényt vehet a kezébe, amelynek feldolgozását látta már előtte filmen. Nekik van egy jó hírünk, ugyanis Hollandia egyik legjobbnak ítélt ifjúsági regényét már forgatják Új-Zélandon, és így hamarosan egy új sorozattal csábíthatjuk majd őket a könyvekhez.

Tiuri évek óta készül arra, hogy országát és királyát szolgálhassa lovagként. Utolsó éjszakáját virrasztással kéne töltenie, de egy idegen váratlan segítségkérésére válaszolva megszakítja lovaggá ütésének előkészületeit, és ezzel elindul élete legfontosabb és legnehezebb küldetésére: el kell juttatnia egy üzenetet a szomszéd ország királyának. Útja során természetesen számos kalandban lesz része, találkozásai és élményei révén pedig rengeteget tanul saját magáról, és arról az örök érvényű igazságról, hogy nem mindig a cél a lényeg, hanem az, ahogyan az utat bejárjuk.

Különleges ifjúsági regény ez, amely szövevényességével – a hossza ellenére is – le tudja kötni a 9-10 éves korosztályt, útkereső motívumaival a kamaszokat is megérinti, stílusának és remek fordításának köszönhetően pedig a szülők is élvezni fogják.

Ha megszerettétek a történetet, olvassátok el a második részét is, ahol Tiuri társaival bemerészkedik a Nagy Vadon titokzatos sűrűjébe.

+ 2 SZUPER KÖNYV, AMIKET ANTIKVÁRIUMBAN KERESS

Cecilia Randall - Hyperversum hyperversum.jpg

A kisebbeknek szóló könyvek mind egy elképzelt világban játszódtak, hol mesés lények között, hol egy reálisabb környezetben, mint Tonke Dragt kötetében. A Hyperversum azonban - egy számítógépes játékban bekövetkezett rendszerhiba folytán - a valódi középkori Franciaország területére repíti hőseinket - négy amerikai fiatalt, Iant, Danielt, Jodie-t, Martint és két barátjukat. Minden, ami kezdetben játéknak indult, valósággá válik, és a szereplők a saját bőrükön tapasztalják meg, milyen is a XIII. század eleje. Pár véletlennek köszönhetően egyre nagyobb szerep hárul rájuk a középkorban egy francia főúr udvarában, és miközben próbálnak visszatalálni saját múltjukba a jövőben, megállíthatatlanul közeledik a Bouvines-i csata időpontja, amelyből, ha addig nem találnak visszautat, már a fiataloknak is ki kell venniük a részüket. 

Cecilia Randall olasz szerző első könyve a Hyperversum, s bár néhol még érződik némi döcögés a szövegén, ezzel együtt is jó élmény olvasni: a fordulatokkal teli történet hosszú időre le tudja kötni az olvasót, közelebb hozva, átélhetővé téve a középkor mindennapjait.

T. H. White - Üdv néked, Arthur, nagy király! udv_neked.jpg

Nincs talán még egy olyan ismert és nagyra tartott alakja a lovagok legendáinak, mint Arthur király. Számos könyv, film, rajzfilm szól arról, hogyan lett királlyá, hogyan építette ki birodalmát, hogyan indultak lovagjai a Szent Grál keresésére. Nehéz is lehetne ezek közül kiválasztani egyet, ha nem létezne Terence Hanbury White remekműve, amely négy könyvre tagolva írja le Arthur király életét, gyermekkorától egészen birodalmának hanyatlásáig. Történelmi hűséget ne feltétlenül várjunk el tőle, hiszen a hatodik századnál pár száz évvel későbbre helyezi a nagy királyt. Ugyanakkor ha ettől a ténytől eltekintünk, nagyszerű olvasmányélményünk lesz, hiszen a szerző hihetetlen kedvességgel, humorral, sokszor egészen újszerűen ábrázolja a legendás hősöket, legyen szó Merlinről, aki visszafele él az időben, vagy akár magáról Arthurról is, aki merő véletlenségből húzza ki az Excaliburt a kőből. 

Ajánljuk mindenkinek, aki szívesen ismerné meg az Arthur-mondakört a hagyományostól kicsit eltérő köntösben.