Jó évünk lesz!
Jó évünk lesz idén, mert sok jó könyvünk lesz. A régi kedvencek, mint Boribon, Bogyó és Babóca, Maszat tovább járkálnak, szerelnek és morfondíroznak a könyvlapokon, az új hősök egyre beljebb bújnak a szívünkbe, és nemcsak mesekönyvek lesznek, de mesés kézikönyvek és letehetetlen lány- és kalandregények, új képeskönyvek és világirodalmi klasszikusok – sűrű, sűrű 2013...
Jó évünk lesz, mert az első idei könyvüket Gimesi Dóra írta, és Gyöngyösi Adrienn rajzolta. Csomótündér a címe, és sok-sok tündér és királyfi fordul meg a lapjain és Budapest ismerős terein és utcáin. Lesz, aki bejárja a világot, míg rájön, mit is keresett, lesz, akinek egy kockás ballonkabát lesz a szárnya, és egy tízemeletes valahogy éjszaka átköltözik Budáról Pestre. A margitszigeti Víztoronyban pedig titkos üzelmek folynak... hogy mik, azt persze nem árulom el. Tündéres lányoknak, erős óriásoknak és nyápic kiskirályoknak, no meg persze minden kisebb-nagyobb-felnőtt szerelmespároknak ajánljuk.A tündéreket pedig rögtön egy boszi követi, seprűnyélen, sok-sok állattal, rímmel, humorral, ahogy Julia Donaldsontól (és Papp Gábor Zsigmondtól meg Axel Schefflertől) megszoktuk.
De a kisiskolás Donaldson-olvasók sem maradnak kötet nélkül, hiszen jön a Tüköry Léda második része, a varázscipő, további mulatságos és hajmeresztő kalandokkal.
Ha pedig inkább az aranyos kisállatokra szavazunk a mesevilágból, és már ötször felolvastuk A bagoly, aki félt a sötétben című könyvünket, hát ne szalasszuk el A cicát, aki haza akart menni. Különösen ajánlom azoknak a gyerekeknek, akik nemhogy a sötétben nem félnek, de bátran elkóricálnak bármikor, és mindenbe beleütik az orrukat. Szuzi is efféle szerzet, csakhogy egyszer egy légballon kosarában alszik el, és a Csatorna túlpartján köt ki. Na, innen szép visszatalálni a családunkhoz! Mert azért a nagy kalandok után jó hazajutni végül.
Harmadik meseregényünknek, Titinek is jön a folytatása. Ha kisebb parasztlázadás tört ki az előző kötet hirtelen befejezése után, ne aggódjunk! Nemsokára itt a folytatás, amiben Titi hazatér a tengerpartról, és megmenti a Parkot, ahol sok-sok állat él. A holland hippik tudják, mitől változik gyerekké a sok felnőtt, hogy a betonkockákkal inkább játszani tanuljanak, mintsem rombolni velük.
Maradjunk a kisregényeknél! Berg Judit és Kőszeghy Csilla két kis dinója a legutóbbi kötet végén a középkorba repült vissza egy fáradt badacsonyi vulkánnak köszönhetően. A Szigligeti várból Mátyás, Soma lovag és Galeotto Marzio segítségével egészen Itáliáig vezet a kalandos-mulatságos útjuk. Ott pedig, tudjuk jól, sok a vulkán... Vajon hol lyukadnak ki legközelebb?
Észrevettétek, hogy a Pagony kedvenc városa Budapest? Voltak már dinók Budapesten, három testvér nyomozott Lilipótvárosban, kiderítettük a kőmajmok házának titkát, Róka és Egér is bejárta a várost... Most Gévai Csilla hívott meg hozzánk egy fülig érő mosolyú kis inuit eszkimót, Nanukot. Neki mutatja meg a várost a mindentudó Bali bácsi, Doma, a közlekedésmániás kisfiú, és Panni, a kishúga. Pörgős, de néha mégis ábrándos, nagyon stílusos mese, tele-tele tudással és villamossal, földalattival, kisvasúttal. A rajzokat pedig Baranyai András készíti. Olvassuk, Amíg utazunk!
Idén úgyis ő a városfelelős, hiszen nemcsak Budapestet, de a világ számos nagyvárosát bejárjuk majd Baranyai nagyvárosos könyvével. Megnézhetjük, mi van Párizsban és Londonban – hogy aztán legyen miután vágyakozni!
Azért időnként mi is kimozdulunk az erdőbe. Ilyenkor utunkba akadnak az erdő majdnem láthatatlan lakói: az aprótörpe indiánok. Táncoló Pitypangot, az indiánfiút, és barátnőjét, Ásító Felhőt nagyon sok kisgyerek megszerette az elmúlt félévben: nekik ajánlom a két bátor indiángyerek újabb kalandjait, amelyben még komolyabb ellenfelekkel kell felvenniük a harcot.
Szakács Eszter erdejében, falujában pedig néhány egészen furi manó kell életre. Gondoltátok, hogy az ajtónyitogatás felelőse a xinxis, aki a kilincseken ül? Hogy sokszor a gyerekeket a manók csínyjeiért szidják le? No jó, de ilyenkor ők azon vannak, hogy helyre hozzák a hibát. És ha jól viselkednek, még manó-nyári táborba is mehetnek, ami megszólalásig hasonlít az általános iskolás manók, bocsánat, gyerekek nyári kalandjaira.
Elmegyünk egy óvodába is, új szerzőnk, Vadadi Adrienn visz oda az Ovis mesékkel. A rövid, hétköznapi történetekben egy maroknyi óvodás és egy nagyon jó óvó néni igazodik el játszva és beszélgetve a 3-4-5 éves élet sűrűjében, ahol kistestvérek születnek és fogak potyognak, van csúfolódás és közös játék, magány és egymásra találás.
Jöjjenek a képeskönyvek a legkisebbeknek! Nem mintha ne lenne tele az összes könyvünk gyönyörű képekkel... De itt most a képek mesélnek! Mindenki Maszatja úszni tanul idén és fodrászhoz megy. Bogyó és Babócahúsvétolni fog, Boribon cicája pedig nevet kap a tizenkettedik kötetben. Vilma, az ábrándos kislány a strandon csodálatos homokvárat épít, és egy mesebeli virágot gondozgat.
De nem csak a folytatásoknak élünk: négy egészen különleges új képeskönyvünk lesz idén! Az elsőt, A vakondot, akinek a fejére kakiltak, azt hiszem, sokan ismerik már – zseniális mese, ovis humor, nagyszerű rajzok Wolf Erlbruchtól. Már rég szerettük volna, ha megjelenik, idén sikerül! Szeretni fogjátok.
Levente Tanit eddig csak rajzolóként ismertük, de most írt nekünk néhány olyan mesét, amin könnyesre nevettük magunkat. Mert mi történik, ha a péksütik útra kelnek, és bátor Zsemlék és Kiflik vívják harcukat a gaz Pizza-kalózok ellen? Ha le kell győznie az Esterházyknak a vad, északi Orosz Krémest? Apukáknak előre is külön ajánlom.
Szintén nem mesekönyv-rajzolóként ismert Rofusz Ferenc, az Oscar-díjas rajzfilmes. Most viszont mesekönyvet fog nekünk rajzolni egy fura kis népről, akiket topiknak hívnak, és burleszkszerű kalandokba keveri majd őket a kiváló dramaturg, Gimesi Dóra, a könyvek írója.
Végül egyik tavalyi felfedezettünk, Dániel András is egy képeskönyvet készít mostanában. Kicsi Néni és Kicsi Bácsi, a két főszereplő, no meg háziállatuk, Imikém, a felhúzható bádognyúl egy kicsi dióban laknak. A diót, velük együtt, ide-oda fújja a szél, és mindenhol történik valami... Valami nagyon Kicsi Nénis és Kicsi Bácsis. Meg fogtok lepődni, ha kézbe veszitek!
A Pagonyban azonban nemcsak a legkisebbeknek és a kisiskolásoknak terem babér. Ahogy növünk, nőnek a könyveink is: idén egy szép Családi antológiával szeretnénk megint körképet adni a kortárs (nem csak) gyerekírókról, benne a magyar novellamesék hagyományaihoz visszanyúló, de nagyon is kortárs szövegekkel és Rubik Anna rajzaival.
Úgy gondoltuk, hogy a lányregénybe (amit titokban, vagy nem titokban, de mind szerettünk) is belekóstolunk. Szerencsére Szabó Borbála, a lányok és fiúk (avagy férfiak és nők) közti örök ellentét, véd-dac-szövetség avatott megfigyelője és krónikása is így gondolta, és megírja a maga lányregényét nekünk, Nektek. Az biztos, hogy sokat fogtok nevetni, és utána picit úgy érzitek magatokat, mintha fejbe lennétek kólintva!
Nem tudom, okos dolog volt-e az év egyik nagy durranását a végére hagyni – remélem eljutottak idáig – de... IDŐFUTÁR! Igen, ha hallgatjátok esténként a rádióban vagy a Podcaston, ahogy több tízezer társatok, akkor ti is tudjátok, hogy mennyire szuper, sőtmitöbb, addiktív! dologról van szó. Iskola, szerelem, osztálytársak, ismeretlen üldözők, kaland, történelem és nyomozás, időutazás, csavarok és csattanók. Mindezt nem akárkik írják, egyenesen Gimesi Dóra, Jeli Viktória és Tasnádi István tollából. Tizenéveseknek és szüleiknek ajánlom, egymás kezéből fogják kikapkodni.
Sok volt?
Ez még csak az első félév.
A másodikra még várjatok... Mindenki visszatér még egyszer... De nem csak egy tapsra ám, hanem egy igazi, nagy második felvonásra. Lesznek egészen újak is persze, egy kis világirodalom, egy kis magyar. Talán egy olyan képregény is, amit még a pihenésképp Heideggert olvasó apukák is könnyes szemmel vesznek meg karácsonyra... Coming soon!