Ismeretek - másképp

Különleges ismeretterjesztők ovisoknak

Nincsen izgalmasabb kaland szerintem az egész gyerekvállalás dologban, mint újrafelfedezni a világot, a fűszáltól és kavicstól az univerzum működéséig. A gyerekek kérdései minket is újra elgondolkodtatnak, hogy mi hogyan működik, és miért éppen úgy, ahogy. Éppen ezért a gyerekek nagyon szeretik az olyan könyveket, ami erre a tudáséhségre válaszol. Szerencsére már a legkisebbeknek is kaphatóak szép, igényes ismeretterjesztők. Mi most pár különlegesebb darabot választottunk, lapozzátok végig ti is őket!

Testem tetőtől talpig, Sanoma, 2012

20036.jpg

A könyv elején az áll: interaktív mesekönyv – és az teszi igazán különlegessé a könyvet, hogy ez az interaktivitás nem merül ki pusztán abban, hogy feltesznek minden fejezetben egy kérdést, hogy és te például hol voltál nyaralni.

Ez a könyv valóban tele van feladatokkal, egyszerű, rögtön megvalósítható kísérletekkel, amelyek segítenek kitapasztalni az öt érzékünk és testünk működését. Van optikai csalódásos feladat, memóriateszt, mozgási feladatok, megvizsgálhatjuk hangszálaink rezgését. A hatalmas képek, amelyek rajzok és fotók montázsából, kreatív párosításából jönnek létre, nagyon jól eligazítanak a testünk belsejében. Egyáltalán, a szerzők láthatóan értenek ahhoz, amit írnak, és ahhoz is, ahogy ezt egy óvodás számára befogadhatóvá lehet tenni. Az én ötéves, szuperaktív gyerekem oda meg vissza volt ettől a könyvtől, és lelkesen csinálta végig az összes feladatot, és lapozgatta önállóan a színes oldalakat. Kiváló kezdő biológia könyv!

Fedezd fel a világot!, VentusLibro, 2013.

20167.jpg

A gyönyörű francia ismeretterjesztő kötetben az éntől jutunk el a mikrokörnyezeten át a nagyvilágig. Ez igazán a bölcsisek-ovisok enciklopédiája, akár már 2 évesen is lehet lapozgatni. A könyv hosszú tematikus fejezetekre van tagolva, és minden rajz csak egy-egy szót jelent, tehát teljesen szöveg nélkül is élvezhető: a testrészeink, cselekedeteink, érzelmeink, minket körülvevő tárgyak, helyszínek (szoba, iskola, óvoda, orvos) mind-mind megjelennek vonzó és rendezett formában. A képekről lehet beszélgetni, és minden oldalhoz tartozik egy kis hasábnyi érdekesség, ahol egy kérdést szövegesen is körüljár a könyv. A legkisebbeknek ajánlom, nálunk hetekig beköltözött esti nyugizós lapozgatásra a rácsos ágyba.

Első Larousse állatos atlaszom, Officina, 2007

13300.jpg

Ez az állatos könyv annyira gyönyörű, laza és humoros, amennyire csak egy francia illusztrált kiadvány lehet. Az amúgy hagyományos, kontinensek, éghajlati területek és élőhelyek (ökoszisztémák) szerint haladó könyvben három nagy ötletet emelnék ki: az első, hogy minden földrész, azaz fejezet egy kihajthatós térképpel kezdődik. Ez nem pusztán arra jó, hogy szép nagy helyünk legyen. Ha a térképet kihajtjuk, mikor elkezdünk foglalkozni a fejezettel, és úgy is hagyjuk, akkor végig követni tudjuk rajta, hogy az adott földrészen éppen hol járunk, és a térképen szereplő állatok megmutatják az élőhely egyes lakóit. A második: a minimális szövegmennyiség. Nagyon nehéz kevés szóval mesélni olyan dolgokról, összefüggésekről, amelyekről annyi mindent lehetne mondani. Viszont a megcélzott korosztálynak ideális ez a szófukarság. Az összefüggő, nagyban megrajzol élőhelyek vizuálisan sokkal mélyebben hatnak rájuk. Arról nem is beszélve, hogy mennyire szépek ezek az igazi kézi rajzok! A harmadik pedig: a kötet hátuljában egy hatalmas, széthajtogatható állatos-élőhelyes térképposztert találunk – mehet is az íróasztal fölé!

Larousse Gyermekenciklopédia, LHarmattan, 2013

21180.jpg

A Larousse Gyermekenciklopédia tényleg olyan, mintha a felvilágosodás nagy lendülete lenne megcsinálva babába: minden, de minden benne van, rettentő cuki rajzokkal – egy óriási képes nézegető könyv. Akárcsak a Fedezd fel..., ez is mindenről szól, de míg az előbbiben a mikrokörnyezet kap nagyobb teret, itt a világ érdekes dolgai. Olyan ez, mint egy képes, érdekes, mai Ablak-Zsiráf – érdemes végiglapozni közösen is, de önálló „olvasásra” is alkalmas.

David J. Smith: Ha a világ egy falu lenne, ill. Deák Panka, Tessloff, 2013

21174.jpg

A Tessloff és Babilon kiadó rengeteg nagyszerű külföldi ismeretterjesztő könyvet ad ki hosszú évtizedek óta – szerintem az én generációmnak a Mi-Micsoda sorozatuk nagyjából megalapozta a természettudományos tudását. Én sokszor éreztem úgy, hogy valójában nem a padban tanultak, hanem ez efféle könyvekben olvasottak segítettek sok-sok ötös felelethez... Újdonság a kiadónál, hogy fiatal, tehetséges magyar illusztrátorokkal különleges látványvilágú okos könyvek is megjelennek náluk. Legutóbb a Deák Panka rajzolta Ha a világ egy falu lenne... A könyv alapkoncepciója, hogy olyan globális kérdéseket, mint az élelem-éhezés, vízhez jutás, oktatás, nyelv népesség úgy tárgyal, hogy a statisztikai adatokat levetíti egy száz fős falura. Az ötlet egyszerre egyszerűsít – hiszen felfogható léptékben lehet mindenről beszélni, és absztrahál: tapasztalatom szerint még egy hétévesnek is nehéz felfogni, hogy ezek a számok – pl. a faluban 19-en beszélnek kínaiul – arányokat jelölnek. Hogy mi ez a száz, és hogy milyen viszonyban van a teljes világgal. Talán egy igen hagyományos, de látványos kördiagram minden oldalon sokat segített volna, hiszen az éppen ezt jeleníti meg: az arányokat az abszolút értékek, számok helyett.

A könyv szövege, a problémák kiválasztása viszont amúgy kiváló: nem politikus, kedves, érthető, élményszerű. Ajánlom ezt a könyvet iskolásoknak – ne tévesszen meg a sok kép – és szüleiknek, sőt tanáraiknak is, közös nézegetésre, értelmezésre.