Hát te melyik bolygóról jöttél?
Wéber Anikó most haladó olvasóknak írt új könyvet. Önállóan olvasható, izgalmas és cuki, közben pedig mély és tartalmas üzeneteket közvetítő, mint a nagyobbaknak szóló könyvei. Olvassátok el, miért szeretjük a Marci és Merkúrt!
Egy új osztálytárs néha olyan, mintha egy másik bolygóról jött volna. Így látja hősünk is, ezért nyomozni kezd. Tényleg földönkívüli a Merkúr nevű fiú? Vagy mégsem? Az a szép ebben a könyvben, hogy ezek a kérdések szó szerint is érthetők, és lehetnek erősen szimbolikusak is.
Wéber Anikó Az osztály vesztese c. regényével robbant be a gyerekirodalom világába. Érzékenyen, valódi empátiával és gyerekközösségben szerzett tapasztalattal tálalt fajsúlyos és nagyon aktuális iskolai, közösségi témákat az első három regényében. Nem a gyerekekhez ért, mint mondani szokás, hanem tényleg érti őket. Megérti a bennük zajló folyamatokat, és a köztük kialakuló viszonyokat. Remekül írja meg őket. Ábrázol, és elgondolkodtat, kulcsokat is ad a jobb megoldásokhoz, egymás közti viszonyokhoz. Jó lehet az osztályába járni.
A kilenc éven felülieknek írt szókimondó regényein kívül arról ismert még, hogy írt egy sorozatot kezdő olvasóknak. A Most én olvasok!-könyvek között megjelent sorozat főszereplője, Marci a főhőse ennek az új könyvnek is.
Amikor a gyerekek megtanulnak olvasni, elsősorban sikerélményre van szükségük, az önbizalmuk növelésére, ez logikus. De az nem elegendő, ha egy könyvet el tudnak olvasni: az is fontos, hogy ez az élmény nyújtson számukra valamit, olyasmit, amitől kedvük lesz folytatni a felfedezést a könyvek univerzumában.
Olyan sztorik kellenek, amik beszippantják őket, az ő nyelvükön szólnak, az ő korosztályuknak, mégis kínálnak egy kis varázslatot, ami emlékezteti őket az esti mesék megnyugtató világára.
Wéber Anikó ezt pontosan tudja, és ezért külön öröm, hogy a Most én olvasok!-könyvek után Marci kapott egy meseregényt is, amiben a gyerekek jól ismert karakterekkel találkoznak, egy komplexebb történetbe ágyazva. Az előzménytörténet ismeretében a kis olvasók magabiztosan, kíváncsian vághatnak bele ennek a kötetnek az olvasásába is.
Rendeld meg most!
Marci a vidámságfelelős az osztályában, és nagyon komolyan veszi a feladatát. Van, aki a virágokért felel, más a cipőkért, a tábláért, vagy a szellőztetésért, ő pedig a jókedvért. Igyekszik is mindenkit felvidítani, esetenként vigasztalni, ha kell. Azonnal odamegy a kicsit elszontyolodott új fiúhoz is és sikeresen feldobja, majd megpróbálja bevonni a közös játékokba. Merkúrról azonban lassacskán kiderül, hogy nem könnyű eset, és a többiek gyakran haragszanak rá.
Mindeközben azonban derék hősünk – mert ettől lesz igazán szerethető Marci, hogy igazán derék gyerek – belegabalyodik egy másik helyzetbe is. Fekete pontot kap egy elfelejtett háziért, amit nagyon szeretne kijavítani, aztán ez a fekete pont fekete lyukként kezdi kísérteni álmaiban. A fekete lyuk barátkozni szeretne, mert mindenki elkerüli (naná), Marci viszont tart tőle. Anélkül, hogy tovább mesélném itt a történetet, annyit szeretnék elmondani, hogy ez a fekete pont - fekete lyuk csodálatos szimbólummá nő a történet során. Olyan ritka az ilyen színvonalas, mély, sokáig megragadó szimbolika a haladó olvasóknak írt könyvekben, hogy nem is tudok hasonló példát mondani. Wéber nagyobbaknak írt regényeiből már ismerjük az ilyen jól betaláló, irodalmi szintű elemeket, és az, hogy ezt egy 8-9 éveseknek írt meseregényben is meg tudja csinálni, igazi bravúr. Közben ez a tizenegy fejezetes kis könyv egy pillanatra se szűnik meg annak lenni, amire született: könnyen olvasható, szórakoztató, izgalmas és szívmelengető történet.
Marci kétszer is nyomoz: egyszer, amikor azt gondolja, valamilyen módon varázserőre tett szert, egyszer meg Merkúr után. Utóbbi nyomozás során belecsöppen Merkúr családjának életébe, és itt az illusztrátor, Rátkai Kornél is nagyon sokat tesz hozzá a könyv vonzerejéhez. Már a belső borítótól és az első fejezettől nagyon találólak az illusztrációk, de ezen a ponton, Merkúr lombházának, alagutas csoda-kertjének látványos és részletgazdag képeivel végleg elvarázsolja az olvasót. Marci megismeri Merkúr világát – nektek, felnőtteknek elárulom, hogy senki nem földönkívüli a családjában – és ezzel megtalálja a kulcsot ahhoz, hogy bevonja a közösségbe.
A fináléban az egész osztály részt vesz, és egy közös projektben használják ki Merkúr hatalmas tudását az űr rejtelmeiről. A suli udvarán is épül űrállomás-lombház, amit egy előadással avatnak fel. Felnőtt szemmel a Marci és Merkúr egy nyolcéves fejlődéstörténete, és a közösség-kovácsolás meséje, gyerekszemmel meg egy átélhető, izgalmas történet.
Bátran vágjatok bele ebbe a könyvbe akkor is, ha előtte nem olvastátok a Marci sorozatot, önmagában is megállja a helyét. Ajánljuk minden másodikosnak, de akár nagyobbaknak is. Ez a derék vidámságfelelős igazán jó példakép mindannyiunknak.