Üveggolyózás

Így kell üveggolyókkal játszani

Most végre megtudhatjátok, hogyan kell gojzizni és klikkerezni: vagyis üveggolyókkal csatázni.

uveggolyo-56-db-os-keszlet-buki-1.jpgGyakran nézegetik gyerekek a gyönyörű üveggolyó-készleteket a Pagonyban, és szinte mindig felmerül a kérdés: de hogy kell velük játszani? Mostanra szinte mindenki elfelejtette a golyózás játékszabályait, pedig régen ez volt az egyik legnépszerűbb játék. Grundon, iskolaudvaron, sőt, az utcán is mentek a meccsek, és örömmel látnám, ha újra felelevenedne ez az izgalmas játék.

Sokan nem tudják, hogy kétféle játékmód létezik, és mindkettőnek több változata is van. Az északi (Bécstől Budapestig), és a déli (vagy balkáni, Budapesttől egészen Szarajevóig és Dalmáciáig) játékmód nagyon különböző. Ennyiből már könnyű kikövetkeztetni, hogy a golyózás az Osztrák-Magyar Monarchia idején volt a csúcson.

Míg az északi játékmód inkább egyszerű, és szinte csak a kézügyességről szól, a déli változat taktikás, kihívásokkal és bekiabálásokkal tarkított, fifikás játék. Jellemző Budapestre, hogy a századfordulón itt még mindkét változatot játszották, kerületenként változott, hogy melyiket preferálták a gyerekek.

Mindkét esetben tétben játszottak; legtöbbször egymás üveggolyóit nyerték el. Ritkább esetben aprópénzben, de testvérek, vagy közeli barátok játszottak tét nélküli, barátságos meccseket is.

bovitett_palutcai.jpgGojzi - a Pál utcai fiúk játéka

"Azt játszottuk, hogy mindenki gurít egy golyót, és akinek a golyója eltalál egy olyan golyót, ami már oda van gurítva, akkor azé az összes golyó. És sorba gurítottuk a golyókat, már volt a falnál vagy tizenöt golyó, és volt közte két üveg is.“ (Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk)

Szakértők szerint a Pál utcai fiúk és a Vörösingesek északi módra játszottak. A gyors menetek és a kézügyesség játéka volt, nem sok teret adott a taktikázásnak. Előnye, hogy akár utcakövön, járdaszélen, vagy szobában, tanteremben is lehetett játszani. Már ha nem volt tilos.

A gojzizás alapvetően egy egyszerű célbadobó vagy célbalövő játék, és két változatát ismerjük.

Próbáljátok ki! Rendelj néhány üveggolyót!

Alapváltozat:

A játékosok egy sorba rendezik a golyóikat, mindenki egyet tesz le. Ezt rendszerint egy fal mentén rendezik el, aztán hátralépnek: elég sokat. Tíz lépés távolságról dobnak – szó szerint: ilyen messziről nem nagyon érdemes precíziós pöccintéssel próbálkozni.

Első kör: aki sorra kerül, a dobógolyójával igyekszik eltalálni először a saját, letett golyóját.Ha sikerül, folytathatja. Ettől kezdve mindenki golyóját megcélozza egy lövéssel, és amelyiket eltalálta, azt zsebre vághatja.

Második kör: aki sorra kerül, megintcsak a saját golyójára céloz először, hogy másokra lőhessen. Amint egyet nem talál el, a dobógolyója is a földön marad és célponttá válik.

Addig játszanak, míg minden golyó el nem fogy.

buki-uveggolyo-keszlet-163db-os-bukipm855-948026.jpegVezérgolyós játék:

Aki látott már üveggolyót, bizonyára elmerengett már rajta, mire valók a többinél nagyobb gömbök. Vezérgolyónak hívják őket, és célpontként használják, nem lőnek velük.

Egy vezérgolyót kell lehelyezni, mindenkinek egy kisebb lövőgolyója van. Öt körön át lövöldöztök rájuk, minden lövés után felveszitek a földről a lövőgolyótokat. Aki az ötödik kör végére a legtöbbször találta el, az nyert. Ezt két-három lépés távolságról játsszák, pöccintéssel.

Tedd kosárba ezt a készletet!

Klikker - a taktikás csata

golyok2_-328.jpgKirály Hunor fotója„Ma Balla Pista harminc üveggolyót kapott egy bácsijától. Petrákovics megmutatta, hogyan kell klikkerezni. Igen mulatságos játék. Balla Pistával egész délután klikkereztünk. […] Balla Pista sokkal jobban klikkerezik, mint én. Ma majdnem mind elnyerte a klikkereimet, amelyeket tegnap vettem. Édesanyám húsz koronát adott, amin húsz üveggolyót vettem. Azt hiszem, hogy sohase fogok úgy megtanulni klikkerezni, ahogyan Balla Pista most tud kétnapi tanulás után.” (Csáth Géza: Egy vidéki gimnazista naplójából)

Ezt játszottam magam is gyerekkoromban Szabadkán az iskolaudvaron. Nem szívesen szálltam be tétbe’, főleg ha Martinovics Miki is játszott. Tíz generációban egy Michael Phelps születik, és nekem meggyőződésem volt, hogy ebben a játékban Miki az. Ördögien ügyes lövő volt, és nagyon gyorsan ismert fel taktikai helyzeteket.

A játék célja: elsősorban minél több ellenfél golyóját elnyerni, vagyis minél több ellenfelet kiütni a játékból, másodsorban utolsónak maradni a pályán. Ez nem mindig ugyanaz a játékos, előfordulhat, hogy egy meccsnek két győztese is van: aki többet vitt, és akit nem ütött ki senki.

klikker_lyukkal-324.jpgKlikker gödör - Király Hunor fotójaElőkészületek: Először is szükség van egy kis gödörre a pálya közepén. Ezért van az, hogy klikkerezni csak kemény, de lehetőleg sima talajon lehet jól. A golyóknak is jól kell gurulniuk, és lyukat is lehessen ásni. A profi lyukat cipősarokkal vájja az ember. Bevágod a sarkad a földbe és körbeforgatod, így keményfalú, gömbölyített aljú, fejreállt kúp alakja lesz a lyuknak. (Egyes tájegységeken lapos aljú, meredek falú, pandalyos gödörrel játszottak inkább. Ez már a profi liga; el nem tudom képzelni milyen nehéz lehet ebből a másik golyóját kipattintani.)

Ha a lyuk megvan, a pálya egyik oldalán, kb. három lépésre tőle húzunk egy kezdővonalat. Innen indul a játék.

Nem árt, ha van nálatok egy darab madzag, vagy egy centi. A szabó centit könnyebb zsebre vágni. Ez vitás helyzetek kimérésénél jöhet jól.

Lövés: Ha rád kerül a sor, egyszer lőhetsz, kivéve, ha begurítottad a lyukba, vagy ha érvényesen eltaláltál és kigolyóztál valakit. Ezekben az esetekben megint lőhetsz egyet.

Ütés: Akkor ütötted ki a másik játékost, ha eltaláltad a golyóját. Erre viszont először jogot kell szerezni. Csak az a golyó üthet ki valakit, amelyik már járt a lyukban. Ha ez még nem történt meg, és két golyó összekoccan, nem történt semmi. Kivéve a kezdő dobást, akkor tilos egymáshoz érni.

golyosfogas_keztartas2_-330.jpgKlikker kéztartás - Király Hunor fotójaKezdő dobás: Minden játékos a vonalhoz áll, lábával nem léphet a vonalon túl, kezét nem nyújthatja át fölötte: a vonalról, vagy a vonal mögül kell dobni, vagy pöccinteni. A cél, hogy minél közelebb kerüljön a golyód a lyukhoz, de ne menjen bele. Ha valakié begurul a lyukba, vagy eltalálja egy másik játékos golyóját, akkor ciki van. Ez kérem, hivatalos szakkifejezés.

A ciki azt jelenti, hogy mindenkinek vissza kell térnie a kezdővonalhoz, és újrakezdeni a játékot.

Haladó és profi játékosoknál ilyenkor már kezdődnek a bemondások. Ha elsőként mondod azt hogy:

uccs’, azzal megszerzed a jogod, hogy te dobj kezdéskor utolsónak. Ez jól jöhet a taktikás helyezkedéshez. További bemondások kezdésnél:
pred-uccs’: utolsó előtti leszel a kezdődobásnál,
Tito uccs’: (hát igen, Jugoszláviában nőttem fel) egész nagyszünetben, minden meccsnél tiéd az utolsó dobás,
örök Tito uccs’: egész nap te lehetsz az utolsó kezdő dobásnál.

Szintén ciki van akkor is, ha a kezdő körben két játékos egyenlő távolságra van a lyuktól, vagy ha ketten (vagy többen) is betaláltak a lyukba. Ilyenkor érdemes újrakezdeni, de eresztéssel is el lehet dönteni a helyzetet.

Eresztés: Az egyik játékos mindkét golyót a markáva veszi, a lyuk fölé áll, és a vállához szorított kézből engedi ki őket. Az eresztésből kialakult helyzettel folytatjuk a játékot.

Kezdő dobás után az a játékos fogja kezdeni a kört, akinek a golyója a legközelebb landolt a lyukhoz. Utána a második legközelebbi, stb. Vagyis a lyuktól mért távolság határozza meg a sorrendet.

golyosfogas_keztartas1_-329.jpgKirály Hunor fotójaSpéci: Ha még nem jártál a lyukban, nem üthetsz más golyót, kivéve, ha bevállalsz egy spécit. Ezt nem kell bemondani, csak megcsinálni, de annál nagyobb dicsőség: a golyód eltalálja az ellenfél golyóját, és utána bemegy a lyukba. Ez kiütésnek számít, megszerezted a golyóját, és mivel a tiéd a lyukban landolt, megint te jössz. Ha viszont úgy találod el, hogy az ő golyója megy be a lyukba, játékban marad. Ráadásul helyzetbe kerül.

A lyukban: Ha bementél a lyukba, megint te következel. (Ha valaki más volt olyan ügyetlen hogy beütötte a golyódat a lyukba, akkor ki kell várnod a sorod, addig ott marad). Felveszed a golyód, és a lyuk szélétől lőhetsz. Bármelyik oldalról, bármilyen irányba. Ettől kezdve bárkit kilőhetsz.

Ha lyukban vagy, úgy is dönthetsz, hogy lövés helyett kihívsz valakit.

(Szerintem ezt kezdőként ne erőltessétek, előbb tanuljátok meg az alapjátékot. Ez a profik terepe.) Amikor kihívsz valakit, azt kell mondanod: kihívlak, és hogy hányszor. Ez lehet kettő, három, vagy négy próbálkozás. A kihívott fél joga, hogy korlátozza a lövési technikákat. Mondhatja pl. hogy nincs halacska, vagy nincs csokoládé, de azt is hogy csak az egyik van, vagyis máshogy nem szabad lőni. Először ő jön, és annyiszor próbálkozik zsinórban, amennyit te meghatároztál (ezért ez elég bevállalós dolog). Ha sikerül kiütnie a golyódat a lyukból a sajátjával, elnyerte. Ha nem sikerült neki, te következel, ugyanannyi próbálkozásod van.

halacska: a lyuk széléhez helyezed a lábad és a bokádhoz szorított kézzel lősz
csokoládé: a lyuk széléhez helyezed a lábad és a térded mellé szorított kézzel lősz
sima lövés: a lyuk szélétől lősz

Abban a ritka esetben, ha két golyó egyszerre kerül lyukba, az a profik között kötelező kihívás-helyzet. Kezdőként ezt elhagyhatjátok, és dönthettek úgy, hogy maradtok, és akkor lődöztök a többiekre, amikor sorra kerültök.

kekgolyo-325.jpgKirály Hunor fotója„Először is lukat kell vájni
A földbe
Pandalyosat
Azaz ki kell szélesíteni az alját
Mint egy alul hasas fületlen bögre
Úgy kell kinézzen
Hogy ne pattanjon ki belőle az üveggolyó
A klikker
Ahogyan mi neveztük
Klikkerezünk? – kérdeztük egymást
Furcsamód nyáron és télen soha nem játszottunk
Az ősz és a tavasz volt a klikkerezés szezonja“

(Bozsik Péter: Az üveggolyózás művészete, Forrás: Jelenkor)

Mivel a klikker pályán töltöttem a nagyszüneteket – gyakrabban a nagymenők lelkes szurkolójaként, mint játékosként – az én szívem arra húz. Olyan volt nézni, mint az ultizó öregeket; izgatott bemondások, bekiabálások - én mondtam előbb! - és találgatni, hogy miért is olyan fontos, hogy ezt mondta be. Taktika és helyzetek, amiket elemezni lehet, gyorsan változnak, nagyobb a dráma. Kicsit olyan ez mint a foci meg a golf. Mármint nézőként.

Aki a darts meccseket szereti, az meg a gojzizásba vesse bele magát. Vagy mit szóltok ehhez: gojzizzatok hogy ügyesedjetek, csiszoljátok a technikát, aztán mehet a klikker!

Tanuljatok meg üveggolyózni! Üveggolyózni pöpec.

Tedd kosárba az 56 darabos, vagy a 163 darabos üveggolyókészletet, és kezdődhet a játék!

Király Hunor cikkét olvastad.

Kapcsolódó termékek