Irány 1705!
Mihez kezdjen két kamasz, akik közül az egyik ráadásul soha életében nem figyelt még oda töriórán, amikor 1705-ben, a Rákóczi szabadságharc idejében találja magát? Most akkor mi van a kurucokkal meg a labancokkal? Miért olyan fura ízű a 18. századi zabkása? Hogy lehet, hogy alig hallani magyar szót a korabeli Budán? Hogy mennek át az emberek Pestre, ha nincsenek hidak?
Ezekre a kérdésekre - és még sok másra - mind választ kaptok Rojik Tamás legújabb Abszolút Töri regényéből, A generális talizmánjából! Ismerjétek meg a kötetet!
A Pagony kiadó munkatársaként sok éve a munkám szerves része, hogy gyerekkönyvekkel foglalkozom. Épp ezért egy őszinte vallomással szeretném kezdeni ezt az ajánlót: szeretem a történelmet, de a Rákóczi szabadságharc különösebben sosem mozgatott meg. Ugyanakkor Rojik Tamás korábbi regényeit imádtam, szóval picit félve, de nekivágtam az olvasásnak. Feleslegesen aggódtam, mert nagyjából 5 oldal után annyira bevonódtam a történetbe, hogy ott helyben elolvastam az egészet.
Kattints ide és szerez meg most!
Mielőtt belevágunk abba, miért szerettem annyira A generális talizmánját, egy kicsit mesélek róla, mi is ez a sorozat tulajdonképpen!
Az Abszolút Töri a szívügyünk, és szerencsére szerzőink is hasonlóan elhivatottak, mint mi: mindannyian maguk választják ki, melyik történelmi korszakot szeretnék feldolgozni, és alapos kutatómunka előzi meg a regények születését. Rojik Tamás a Rákóczi szabadságharc kellős közepébe kalauzolja olvasóit legújabb regényében, A generális talizmánjában, ahol nem csupán a főszereplőkért izgulhatunk, de sok-sok hasznos ismerettel is gazdagodunk.
Ezek a könyvek mind mai gyerekekről szólnak, akik az iskolájuk udvarán álló, ősöreg platánfán keresztül utaznak vissza az időben, fontos történelmi korszakokba csöppenve. Minden elkészült kötetet történelemtanárok lektorálnak, így aztán biztosak lehettek abban, hogy minden apróság történelmileg hiteles. Egyszóval ezek a regények egyszerre igazán frissek és kortársak, ugyanakkor rengeteget tanulhat belőlük az olvasó - észrevétlenül.
Aki olvasott már Abszolút Töri könyvet, annak nem árulok el nagy titkot azzal, hogy az időutazásra egy osztály különböző tagjai indulnak minden kötetben. Bár a regények között nincs összefüggés, ennek köszönhetően mégis kedves ismerősök bukkannak fel a mellékszerepekben. Mivel a sorozatnak már 5 része megjelent, sok gyerek kalandozott már különböző korokban, de ami a legfontosabb: ezt mindannyian titokban tartják a többiek előtt.
Áronnak fel is tűnik a különös, újkeletű érdeklődés a töriórák iránt, de elkönyveli magában, hogy néhány osztálytársa szimplán megbolondult. Rövidesen persze számára is kiderül a titok, ami összefügg a büfésnénivel és az ősöreg, göcsörtös fával az udvaron.
A regény másik főszereplője, Gitta családi problémák miatt gondterhelt, ráadásul legközelebbi barátai is igen furcsán viselkednek, így aztán szép lassan egyre közelebb kerül Áronhoz. A két kiskamasz együtt fedezi fel a platánfa titkát, aminek köszönhetően 1705-ben lyukadnak ki.
Olvasd el a regény első fejezetét itt!
Az időutazás gondolata szuper izgi, de általában az ember nem egy szabadságharc közepébe vizionálja magát. Ezzel Gitta és Áron sincsenek másként, mégis a lerombolt Budára érkeznek meg iskolatáskástól, ahol ráadásul csak elvétve hallani magyar szót.
Na de miért érdekelné a mai kiskamaszokat a Rákóczi szabadságharc?
Minél távolabb megyünk vissza az időben, annál nehezebbnek tűnik, hogy azonosulási pontokat találjunk a szereplőkkel: 1705-ben az élet olyannyira más volt, mint napjainkban, hogy nem csoda, ha a gyerekek el sem tudják képzelni, hogyan élt akkor egy átlagember. A generális talizmánjának egyik legnagyobb erőssége pont az, hogy rámutat: ezek a 300 évvel ezelőtt élt emberek ugyanúgy féltek, szerettek, reménykedtek, ahogyan mi most, 2022-ben.
Az életmódbeli különbségek nagyszerű forrásai a jó poénoknak is, mert amellett, hogy ez egy időutazós kalandregény, nagyon jókat lehet nevetni azokon a képtelen és gyakran életveszélyes helyzeteken, amikbe Áron és Gitta keveri magát. Áron például a történet egy pontján simán odaáll Vak Bottyán elé egy olyan kéréssel, amivel az egész magyar történelmet megváltoztathatná.
Végülis éppen Bottyán lesz az, aki miatt a két gyerek jóval tovább marad a 18. században, mint tervezték: a generális csata közben elveszíti híres talizmánját, ami állítólag védelmet ad neki, Gitta és Áron pedig elhatározzák, hogy visszajuttatják hozzá. Közben sok-sok izgalmas kalandba keverednek, számos érdekes mellékszereplővel találkoznak, megismerkednek a korabeli szokásokkal, ételekkel, mentalitással, és persze a kuruc-labanc ellentét is jóval árnyaltabbá válik számukra.
Az Abszolút Töri könyvek tipikusan olyanok, amiket 10-12 éves kortól felfelé bárkinek örömmel ajánlunk, mert minden olvasó számára tartogatnak izgalmas infókat, új perspektívát kínálnak, a történelemtanításban pedig szintén nagy segítségére lehetnek tanárnak-szülőnek egyaránt.
Bertók Eszter ajánlóját olvastad.