Mit csinálj a kutyáddal télen?
Pásztohy Panka Pitypang és Lili-sorozata évek óta töretlenül a kicsik legnagyobb kedvencei közé tartozik. És nem csak ők szeretik, a szülők is örömmel olvassák fel újra és újra.
A sikerhez nem elég a cuki kiskutya, ez a sorozat ennél sokkal többről szól. Olvass tovább, és meglátod, mi mindent tanulhattok Pitypang és Lili kalandjaiból, ráadásul - mivel ez egy téli mese - összegyűjtöttünk néhány tippet, hogy mivel töltsétek a téli időszakot, ha van kutya a családban!
Az alaptörténet biztosan sokak számára ismerős: a legelső részben Lili és szülei örökbe fogadták Pitypangot, a kiskutyát, és aztán sok-sok mókás és tanulságos kalandba keverednek együtt. A sorozatnak ez már a 9. része, a korábbi kötetekből megtudhattunk egy csomó mindent a segítő kutyákról, közlekedni tanulhattunk, de az állatorvoshoz is eljutottunk már velük.
Ezek a mesék nem egyszerű kutyusos történetek - finomak érzékeltetik a gyerekekkel, hogy az állattartás bizony felelősséggel jár, és ha egyszer úgy döntünk, hogy befogadunk egy kisállatot, akkor onnantól a mi dolgunk, hogy az állat boldog és kiegyensúlyozott legyen.
Ebben a kis kötetben egy unalmasnak induló délutánba csöppenünk: szakad az eső, Lili pedig úgy érzi, minden lehetséges játékot kipróbált már...
Elhatározza, hogy megkeresi anyát, hátha neki van ötlete, mihez kezdjen, és hamarosan már régi fotókat nézegetnek anya kiskorából. Lilinek megakad a szeme egy fotón: a kislány-anyu egy akkora hóember mellett áll a képen, amekkorát Lili még sohasem látott! Kicsit el is szomorodik, amiért náluk csak eső esik. Itt egyébként remek lehetőség adódik arra is, hogy a klímaváltozásról beszéljünk a gyerekekkel, ha kérdéseket tesznek fel ezzel kapcsolatosan.
Aztán kiderül, hogy anya tarsolyában is lapulnak szuper ötletek, és hamarosan a konyha közepén díszeleg a soha el nem olvadó hóember!
Kisvártatva megérkezik apa is, és egy Igazi Hógolyót nyom Lili kezébe! Lehetséges, hogy miközben ők anyával játszottak, észre sem vették, hogy odakinn is eleredt a hó…?
Tedd kosárba most!
Télen kicsit kevesebb mozgásterünk van, mint a melegebb hónapokban, arról nem is beszélve, hogy a hideg miatt sokszor kedvünk sincs kimozdulni a lakásból. Viszont ha van házi kedvencünk, akkor rá is gondolnunk kell: a kutyusoknak télen is szüksége van a mozgásra és a jó programokra. Gyűjtöttünk nektek néhányat, amivel garantáltan feldobhatjátok a kutyátokat és magatokat is!
Irány a természet!
Még ha csak 30-40 percre is, de menjetek el a közeli parkba vagy erdőbe, hogy jól megmozgassátok a kutyátokat! Ahogy az emberek, úgy a kutyusok is raktározó üzemmódba kapcsolnak télen, így aztán hajlamosak kicsit meghízni, fontos, hogy ebben az időszakban is jó sokat mozogjanak és kiegyensúlyozottan táplálkozzanak.
Szánkózzatok!
A legtöbb kutya nagyon kis kajla és játékos, biztosan élvezni fogják a szánkózást! Ha nem félős, akár a szánkóra is felpakolhatjátok a gyerekek mellé - nyilván ebben az esetben nem érdemes lejtők közelébe menni, nehogy megijedjen és megsérüljön a kutyus.
Játsszatok benn!
Szuper játéklehetőségek akadnak a lakáson belül is, amikkel kellőképpen le tudjátok kötni a kutyátok energiáit. Húzhattok például kötelet, ami szuper módszer arra, hogy jól kifáradjon és meglegyen a napi mozgás. De bújócskázni is nagyon szeretnek, úgyhogy ha elrejtőzöl előle, és neki meg kell találnia, az biztosan jó móka lesz számára!
Egy másik remek játék a nyomozás: jutalomfalatokat rejthetsz el a lakás pontjain vagy egy kis labirintust is készíthetsz számára, amit követnie kell evés közben. Ez a gyerekeknek is szuper mulatság ám, akár ők is kialakíthatják a labirintust!
Hogyan védd a kutyusod a hidegtől?
Általános szabály, hogy ha a nagykabátodban fázol, akkor biztos lehetsz benne, hogy a kutyád is. Ha éppen kinn játszotok, és a kutyád nyüszög vagy vacog, akkor itt az ideje hazatérni. Érdemes a téli hónapokban a nap legmelegebb óráira időzíteni a hosszabb sétát, nehogy megfázzon a kutyus.
Télen, főleg, ha hó is esik, a kutyákra különösen oda kell figyelnünk: ők nem veszik észre a jeges részeket az utcán, így könnyedén elcsúszhatnak. Fontos, hogy védjük a mancsukat is a hidegtől és a felsózott úttól: léteznek kifejezetten erre az esetre kifejlesztett kenőcsök, amivel séta előtt be lehet kenni a tappancsokat, de ha kedvencünk nem áll ellen, akár kis kutyacsizmát is lehet rá adni, ami megvédi.
A kistestű kutyáknak számtalan kabátka létezik már, ezek nagyon hasznosak lehetnek megfázás ellen: ha viszont ilyen beszerzésén gondolkodtok, nagyon figyeljetek, hogy megfelelő méretű és a kutya számára kényelmes legyen.