
Otthon a gyerekekkel – ismét
Mindannyian egy olyan helyzetben találtuk magunkat, amiben egyelőre több a kérdés, mint a válasz. Szülőként muszáj megfontoltan cselekednünk és most is mindent megadni a gyerekeinknek, hogy biztonságban érezhessék magukat. A legfontosabb, hogy előre tekintsünk, megoldásokat keressünk, és kitartsunk, amíg le nem cseng a vírus. De hogyan tudunk mi ebben segíteni?
Tudjuk, hogy minden megváltozott egy időre, és egy új, egy más életre kellett berendezkednünk. Együtt.
Nem könnyű, ez biztos, de mivel mi is itthon vagyunk a gyerekeinkkel és itthonról igyekszünk azon, hogy továbbra is sok-sok szuper gyerekkönyv és játék születhessen, elmeséljük, nekünk mik váltak be, és megosztjuk veletek azokat a gyereklekötő tippeket, amikből a kicsik még épülhettek is.
Először is, kell egy jó napirend! Mi ezt használtuk alapul, ha ovis van a háznál, a sulisoknak úgyis külön érdemes vezetni, mely napokon mi a feladat és a szülő munkaidejéhez igazítani a tanulást. Láthatod, hogy ez egy szuper alap, de fontos, hogy ti magatok szabjátok ki a napi rutint KÖZÖSEN!
A fenti napirendből látszik, hogy sok-sok elfoglaltsággal készülünk a kicsiknek, míg a nagyok tanulnak vagy dolgoznak:
színezők, kézműves ötletek, hangoskönyvek és egy egész finoman animált, reklámmentes mesecsatorna várja a piciket, hogy mindenki elvégezhesse a napi teendőit.
És a 7 tipp, ami nekünk bevált:
1. TIPP: Vond be a gyerekeket a főzésbe és házimunkába! Lehet ez közösen együtt eltöltött idő, szórakozás és játék is! Ráadásul utána mindenki értékeli a saját idejét és feladatát.
2. TIPP: Szánj magadra is időt! Pihenj, kávézz, szórakozz! Mindegy mivel töltöd azt a fél órát, amikor senki nem piszkál és kér tőled semmit, és te tudod a legjobban, a nap mely szakában tudod ezt lecsípni magadnak, de a naptár kialakításakor írd is bele, neked mikor van pihenőidőd!
3. TIPP: Tervezz előre! A Pagonynál rengeteg ötlet között válogathatsz, amivel szívesen lekötik magukat a gyerekek. Válasz ki előre a hangoskönyvet, kézművest, mesét, online leckét, amivel mi bővel ellátunk majd téged a továbbiakban.
4. TIPP: Nálunk nagyon bevált a mesecsatorna vagy a hangoskönyvtár bekapcsolása úgy, hogy a gyerekek nem nézik a képernyőt, csak a meséket hallgatják. Ilyenkor a kicsik boldogan színeznek, rajzolnak vagy játszanak közben. A többiek pedig tanulnak és dolgoznak.
5. TIPP: Mozogjatok! Legyen közös kutyasétáltatás (ha bevállaltok egy kis kiruccanást) vagy csak egy vicces-táncos torna a szőnyegen, minden nap figyelj, hogy te is és a gyerekek is részesüljenek egy kis üdítő testmozgásban!
6. TIPP: Olvassatok együtt, mesélj! Nagyon fontos a lelki egyensúly ebben az időszakban. A mesélés amellett, hogy fejleszti a nyelvi- és érzelmi intelligenciát, a fantáziát, megnyugtatja a piciket és téged is, és erősíti a kötődést. Akkor is érdemes lekapni egy könyvet a polcról, ha éppen rossz hírek miatt vagy zaklatott vagy ha egyszerűen szorongsz a vírus miatt.
7. TIPP: Játsszon a család! A közösség megtart majd benneteket. Fontos, hogy minden nap legyen egy közös olyan órátok, amiben együtt játszotok vagy beszélgettek, szórakoztok!
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash