
A NestingPlay segít, hogy mindenkinek élmény legyen a társasozás!
Gyakran előfordul, hogy egy jó társasjáték sem élvezetes egy gyerek számára, ha bizonyos készségei még fejlesztésre szorulnak. Ilyen lehet a szabályok megértése, a figyelem fenntartása, a várakozás képessége, a rugalmasság vagy az önálló kommunikáció.
Partnerünk, a NestingPlay alábbi javaslatai segíthetnek a játékélmény javításában, hogy a közös családi játék mindenkinek örömet okozzon.
Milyen problémák szoktak általában felmerülni?
- a gyerek nem érti, hogy mi a játék lényege
- nehezen érti meg a szabályokat, nem tudja követni, hogy mikor jön ő
- nehezen tud több dologra vagy tartósan figyelni, könnyen elveszti a fókuszt, sokat csapong, nem tud sokáig egy dologban elmélyülni
- nem tud várni
- rugalmatlan, csak úgy játszik, ahogy ő akar, nem tud veszíteni
- nehézséget okoznak neki azok a készségek, kompetenciák, amik a játékhoz szükségesek
- beszéd vagy beszédértési nehézségei vannak
Ha ismerősek ezek a mondatok: “Én jövök?” “Nekem kell?” “Mi a következő lépés?", akkor valószínűleg olyan gyereked van, akinek nehezére esik sokáig vagy több dologra figyelnie, aki gyakran elveszíti a fókuszt.
Nagyon sok gyerek nehezen érti meg a játékszabályt, nem tudja megjegyezni, mikor jön, nehezen követi a játékok eseményeit, sokszor csak kullog az események után. Ilyenkor lényeges, hogy hogyan magyarázzatok el neki a játékszabályt.
Célszerű előre elolvasni, főleg, ha a gyerek nehezen vár, nehezen tartható egy-egy helyben. Utána mutassátok meg neki röviden a játékot, de még nem az összes szabállyal, hanem úgy, hogy el lehessen kezdeni. Közben beszéljétek meg vele az alapdolgokat, mint hogy miről szól a játék, mi a célja, milyen elemek vannak benne.
Ezekkel el tudjátok érni, hogy már el akarja kezdeni a játékot, amit ezután el is kezdhettek. Érdemes egy próbajátékkal indítani.
Még néhány felnőtt is nehezen érti meg a játékszabályt, amikor csak hallja. Ezért mindig érdemes azt elemekre bontani, és el is játszani, kipróbálni, miközben elmondjátok. Akár úgy, hogy a felnőtt elmondja, és a gyerekkel közösen csinálja, vagy a gyerek csinálja, ha már megy neki egyedül.
Érdemes többször elismételni játék közben, hogy éppen melyik szabályt alkalmazzátok, így a gyerek könnyebben tudja követni, hogy mi történik éppen.
Ha a gyerek nehezen tudja megjegyezni, mikor jön ő, akkor ezek a tippek hasznosak lehetnek:
- készítsétek fel előre, hogy mindjárt neki kell dobni/lépni/tenni stb.
- az is segíthet neki, ha többször emlékeztetitek, hogy ki után jön.
- fontos arra is figyelni, hogy az egymás után következők egymás mellett is üljenek, egy körben, ne össze-vissza haladjatok
- kérjétek meg a gyereket, hogy ő is figyelmeztessen, amikor ti jöttök. Ezt szeretni fogja, és figyelni fog rá, könnyebben is jegyzi meg (azoknál a gyerekeknél, akiknek valami nehezebben megy, általában jó taktika, ha ők is belebújhatnak a “figyelmeztető”, a “jobban tudó” szerepbe).
- a szabályok is jobban rögzülnek, hogyha játék közben megkéritek, hogy segítsen, például megkérdezhetitek, hogy „Itt mit kell csinálni,” vagy hogy “Szerinted itt mi a következő lépés?”
Ha a gyerek nem tud várni
Ha tudjátok, hogy a gyerek, akivel játszotok, bár tudja, hogy a sorban mikor következne, képtelen megvárni míg ő jön - például belenyúl a többiek fordításaiba - adjatok neki valami olyan feladatot, amit az egész játékon keresztül - amikor nem ő a soron következő - csinálhat. Figyeljen valamire, jegyezzen meg valamit, mindig mondjon el valamit stb. Fontos, hogy olyasmi legyen, amit szívesen, büszkén vállal.
Ha a gyerek rugalmatlan
A rugalmatlanság például abban nyilvánul meg, ha egy gyerek képtelen eltérni attól a játékmódtól, amit ő kitalál magának, vagy ha nem képes elfogadni, ha nem ő nyer, vagy kiakad, ha nem azt a kártyát húzza fel, amit szeretett volna (ami például a kedvence).
Fontos, hogy nem kell mindenképpen ellenezni azt, amit ő szeretne, hanem inkább közelíteni kell az elképzelését a normál játékmódhoz. Lehet akár felváltva is játszani a két mód szerint. Ezzel ugyan kicsit lassabb lesz a játék, több türelemre lesz szükség a szülő részéről. 5 éves kortól el kell fogadnia viszont, hogy van a játéknak egy szabálya, amit be kell tartani.
A fentiekre és még további kérdésekre dolgoztunk ki ajánlásokat négy különböző Pagony társasjátékra.
Az alternatív, segítő játékváltozatokat itt találod, ingyenesen letölthető.