Otthon a gyerekkel – hogyan kezeljük?

Összeszedtünk néhány hasznos írást a témában

A koronavírus terjedése most minden háztartásban, baráti társaságban központi téma. Az egymásnak sokszor ellentmondó információk tengerében könnyű elveszni, tanácstalannak érezni magunkat, ami szorongáshoz, súlyosabb esetben akár pánikhoz is vezethet. Akárhányszor azt érezzük, hogy fellélegezhetünk, jön egy újabb hullám. Nyilván a gyerekekre is nyomasztóan hatnak ezek a hirtelen változások, de nagyon fontos, hogy tisztában legyenek vele, mi történik körülöttük, miért nem járhatnak iskolába, óvodába, játszótérre.

Összegyűjtöttünk nektek néhány olyan írást, amik szerintünk még ennyi vírussal töltött idő után is hasznos gondolatokat fogalmaznak meg azzal kapcsolatosan, hogyan magyarázzátok el csemetéiteknek a helyzetet anélkül, hogy megijesztenétek őket.

1. Beszélgessünk róla!

Deliága Éva pszichológus 19 pontban foglalta össze a blogján, hogyan segíthetünk a gyerekeknek, és ennek egyik legfontosabb pontja, hogy nem szabad őket megfosztani az információktól. Az óvodában, iskolában valószínűleg úgyis számtalan dolgot hallottak már, ennek nagy része viszont fals infó lehet, ami csak még inkább összezavarja őket. Az is lényeges persze, hogy nem miniatűr doktorokat szeretnénk képezni az otthoni karatén ideje alatt, tehát számadatokkal, statisztikákkal felesleges bombázni a kicsiket, de az, ha tudják, mi is az, hogy vírus, mit tehetünk mi ellene, segíthet a gyerek biztonságérzetén.

Apropó, biztonságérzet!

2. Maradjunk nyugodtak!

Könnyű mondani, tudom. Mindannyian szorongunk ebben a helyzetben, de a legtöbb, amit tehetünk, hogy betartjuk az előírásokat. A gyerekek receptorai szuperérzékenyek, és teljesen ránk vannak utalva, tőlünk várják a biztonságos közeg kialakítását. Nagyon lényeges tehát, hogy minden kérdésükre megnyugtató választ tudjunk adni. Ezzel kapcsolatosan Deliága Éva azt javasolja, hogy a lehető legrövidebben feleljünk a kérdéseikre, ne bonyolódjunk hosszadalmas magyarázatokba, viszont mindenre kapjanak kielégítő választ. Ne a gyerekek előtt beszéljünk arról, milyen kétségbeejtő a helyzet, és semmiképp se nézzünk velük együtt híreket.

3. Ne ijesztgessük!

A gyerekek többségének a kézmosás átlagos élethelyzetben sem a kedvenc tevékenysége, és bár talán az elmúlt másfél-két évben már unalomig hallották, ezt nem szabad elfelejteni továbbra sem. Nagyon fontos, hogy ne legyünk velük ingerültek, ne fenyegessük őket súlyos következményekkel, hanem magyarázzuk el, hogyan tud segíteni magának és másoknak is egy egyszerű kézmosással. A kicsik nagyon jól tudnak alkalmazkodni bármilyen szélsőséges helyzethez, ha a mikrokörnyezetükben, az otthonukban biztonságban érzik magukat. Ha elmagyarázzuk nekik, hogy a szokatlan helyzetek nem veszélyesek, hanem megelőző intézkedések, azért álltak elő, hogy továbbra is teljes biztonságban legyünk, akkor könnyebben el tudják fogadni.

4. Tök oké, ha egymás agyára megyünk!

Szél Dávid, az apapara blog írója tavaly összeállított egy szuper listát arról, hogy hogyan tudtok nem megbolondulni a 24 órás intenzív együttléttől – az iskolai, óvodai karanténok sokasodásával ez újra aktuális lett. Meg se próbáljunk úgy tenni, mintha ez az állapot normális lenne, mintha örülnénk annak, hogy a privát szféránk megszűnt létezni. Ez nem egy jó helyzet, de nagyon sok szuper dolgot ki lehet hozni belőle. Dávid nagyon fontos gondolatokat oszt meg arról, amiről nem szokás beszélni, mégpedig hogy gyerekekkel hosszan együtt lenni fárasztó dolog (magunkkal és más felnőttekkel is persze). „Markánsabban előjönnek az ő hibáik, de markánsabban előjönnek a mi hibáink is, de rengeteget is tanulhatunk magunkból és a másikból. És ez jó. Szerintem tök hamar látványos lesz az, hogy a gyerekek mennyire rugalmasak, hogy mennyit tanulhatunk tőlük, mennyire jó velük együtt lenni.”

Dávid listáját szívből ajánljuk nektek, rengeteg hasznos infót tudok kinyerni belőle!

5. Tippek az iskolai, óvodai karantén könnyebbé tételéhez

Az elmúlt időszak megtanított arra, hogyan kell kreatívnak lenni személyes találkozások híján. Nem tudjuk helyettesíteni a pedagógusokat, de mesékkel, DIY ötletekkel igyekszünk segíteni nektek. A Pagony jelen van a YouTube-on, számtalan mesét és kreatív ötletet találtok fenn, gondosan megszűrve, reklámblokkok nélkül! A hírlevelünkben pedig naponta küldünk nektek infót a legszuperebb gyerekkönyvekről és olyan aktualitásokról, amelyek számunkra is nagyon hasznosak. Iratkozz fel, ha még nem tetted meg, így te sem maradsz le róla!