Nincs ennél időszerűbb gyerekkönyv
Új meseregény J.K. Rowling tollából! A szenzációs bejelentés után fejezetenként jelent meg online, és az olvasókat kérte fel a kötet illusztrálására. De milyen könyv Az Ickabog? Itt megtudhattok róla egyet, s mást.
Miután megírta az utóbbi évtizedek legsikeresebb, és talán legfontosabb gyerekkönyv-sorozatát, J.K. Rowling elképesztően meggazdagodott. A Harry Potter befejezése után egy ideig csak a filmváltozatok felügyeletével foglalkozott, és ideje nagy részét azzal töltötte, hogy rekordidő alatt lekerült a Forbes leggazdagabb embereinek listájáról. Hivatalosan ő volt az első, aki a jótékonysági befektetései miatt nem ütötte már meg a lécet.
Rowling tudatosan adakozik, projektjei, programjai hosszútávúak és saját jótékonysági szervezete is van: a Lumos. Árváknak, mélyszegénységben élő gyerekeknek teremtenek jobb jövőt, küzdenek a gyerekmunka és a modern rabszolgaság ellen, innovatív gondozási modelleket vezetnek gyermekotthonok helyett a világ több pontján.
Ez volt az elsődleges elfoglaltsága éveken át. Aztán lassacskán, kényelmesen elkezdett írni. Robert Galbraith álnéven remek krimisorozattal jelentkezett, és írt Harry Potter spin-offot, mindegyiket felkérésre, és az alapítványaiba fektetve az ezekből származó bevételt.
Idén pedig jött a vírushelyzet, a tavaszi, első otthonmaradós időszak, így Rowling felment a padlásra az Ickabog kéziratáért. A gyerekek a világ minden táján szenvedtek, a napjaik egyformán és bezártságban teltek, ő pedig azzal igyekezett enyhíteni ezen, hogy napról napra, fejezetről fejezetre jelentette meg ingyen, online a könyvet. Felkérte az olvasókat, hogy küldjenek illusztrációkat, és természetesen jótékony célra ment az egész.
De milyen is Az ickabog?
Másmilyen.
Nagyon más, mint egy Harry Potter kötet, de nem fog csalódást okozni.
Itt bele is olvashatsz!
A legtöbben azt kérdezitek hogy mekkora gyerekeknek ajánljuk. Most, hogy elolvastam, tanúsíthatom, hogy valóban kisebbeknek szánta, mint a HP sorozatot. Az én verdiktem: nyolc éves kortól olvasható. Kilencvenkilenc éves korig.
Mitől más? A Harry Potter könyvekről elsőként a HP-univerzum jut eszünkbe, az olvasót magába szippantó, kidolgozott világ, tele elbűvölő részletekkel és árnyalt karakterekkel. A második a mély, és üdítően nem didaktikus üzenetei. Nos, Az Ickabog egy szándékosan egyszerűbb tollvonásokkal felvitt történet. A királyság, ahol játszódik, olyan, amilyet már láttunk hasonló meseregényekben, leginkább Milne Holnemvoltjában. Csodás elemek és nagy jellemrajzok helyett itt a történet van a középpontban. A figurák, a hatalom és népszerűség körül nyüzsgő felnőttek, és a tisztaszívű, egyenes jellemű gyerekek mintha Réber László tolla alól kerültek volna ki.
Tedd kosárba!
Hogy miről szól, azt nem fogom itt részletesen elemezni, de leginkább olyan dolgokról, amit nehezen magyarázunk el a gyerekeinknek, ha nincsenek mesébe, történetbe ágyazva. Valószínűleg így írta Rowling is Az Ickabogot. Annyit mindenesetre elmesélt erről, hogy estéről estére olvasta fel nekik, és most, hogy évekkel később újra elővette, a javított, szerkesztett változatot is újra felolvasta. Nehéz egy ilyen mese nélkül elmagyarázni a gyerekeinknek, hogyan szedhető rá egy vezető, hogyan terjed különböző érdekek mentén a hazugság, hogyan vesznek részt benne egyre többen.
Az ickabog; az érdekből hazudott szörny, és egy ország intrikákkal teli története a gyerekeknek tanulságos, mélyenszántó mese, amitől jobban belátnak majd a történelem kulisszái mögé. Olvasás közben az ókoritól a közelmúlt történelméig, sőt, sokunknak a jelen idő eseményeiig rengeteg párhuzam juthat eszébe. A nagyoknak és felnőtteknek pedig mesébe oltott politikai thrillerként is élvezhető olvasmány.
Körülbelül a történet harmadától kezdve engem már a Trónok Harca cselszövéseire emlékeztetett, máskor meg Clavell, Enquist, vagy Spiró kemény történelmi regényeire. Nagy szavak, tudom, de közben próbáljátok elképzelni, hogy mindez egy rém izgalmas, jól megírt meseregényben kapott helyet. Nekik nem lesz nyomasztó. Izgalmas és gondolatébresztő igen. Nektek, felnőtteknek talán az lesz egy darabig. Az biztos, hogy mindenkinek tanulságos.
Ahogy a Harry Potterben is, itt is egyenes és jóravaló gyerekek szállnak szembe a gonosszal. Itt is győznek. Nem könnyen, nem nehézségek és küzdelem nélkül. De győznek. És mondjatok nekem fontosabbat a post-truth világban, mint egy gyerekkönyvben megértetni a valóságot kénye-kedve szerint hajlítgató gonosz természetét és a gonosznak meghajlásét – és ugyanakkor hősöket felmutatni, akik szembeszállnak vele, le tudják győzni, és nekiállnak felépíteni egy igazabb, igazságosabb világot. Mert ez Az ickabog. Nem tudok most elképzelni időszerűbb ifjúsági irodalmat.