Itt minden válasz helyes!
A Gyermekjogi Egyezmény kimondja: minden gyermeknek joga van a játékhoz. Nem csoda, hiszen a játék hozzájárul a gyerekek testi és lelki fejlődéséhez. Már évszázadok óta a kora gyerekkori játék az, amely megtanítja a kicsiket arra, hogy milyen kihívások várnak rájuk a felnőtt életben – ezért szól annyi dúdolónk, mondókánk az állatokról, a főzésről, a ház körüli munkákról, hiszen ezek körül forogtak a régi korok embereinek mindennapjai. Ma már annyi csillogó-villogó, sípoló-zenélő fejlesztő játék közül választhatunk, amennyiből csak akarunk. De néha jó visszatérni az alapokhoz: az ingermentes, mégis kreatív játékhoz. Cikkünkben pont ilyen játékokat találsz. Olvass tovább!
Ha fejlesztő játékokról van szó, sokaknak rögtön a finommotorika fejlesztése jut eszébe, és nem véletlenül. A kéz, a száj, a nyelv, az arc izmainak koordinált mozgása is ehhez a készséghez kapcsolódik, amelyeket mind-mind használjuk a mindennapok során. Úgy is mondhatjuk, hogy a finommotorika a gyerek fejlődésének az egyik kulcsa. Ez a készség segít majd később a helyes ceruza- és tollfogásban az iskolában, a kabátgombok ki-és begombolásában, az olló használatában és még annyi dologban!
A finommotorikai készség fejlesztésére tökéletesek a Miniland gyönygfűző szettei: a Fűzős játék bőröndben feladatkártyákkal és a Gyöngyfűző készlet kicsiknek. Ezek a gyöngyök nem olyan ici-pici, elgurulós gyöngyök, mint amilyeneket iskolások fűzögetnek, hanem hatalmas, színes, masszív fagömbök, amiket a kis kezek is könnyen megfognak, és attól sem kell félni, hogy a gyerek véletlenül lenyeli őket.
Ha a gyerek már ügyesebben használja a kezeit összehangolva, akkor a GOKI golyóvezető labirintus táblája a tökéletes választás – olyan nagy, hogy két kézzel kell tartani, és egy apró golyócskát kell végigvezetni a labirintuson, amihez a két kéz összehangolt mozgása szükséges. A legügyesebbek akár két golyócskát is végigvezethetnek egyszerre!
A szem-kéz koordinációt segítik a GOKI pakolós-építős játékai: Kastély-torony, színes gombaház, színes törpeerdő, vízi világ. Ezek nem egyszerű építőkockák, hiszen mindegyik alakja más és más, teret adva a kreatív játéknak. A játékok alapanyaga, a juharfa gyönyörű erezete a színes festék alól is átüt, és természetközelivé teszi a játékot. A törpeerdő semleges megjelenésű figuráinak nincs előre odafestett mosolyuk, összevont szemöldökük, tehát a gyerek olyannak képzeli őket, amilyennek csak akarja, és nem korlátozza az előre odarajzolt arckifejezés.
A Miniland toronyépítő játéka is hasonlóan kreatív, de ha gyereked megunja a szabad játékot, a mellékelt kihíváskártyák segítenek: a kártyákon levő képek alapján kell tornyot építeni. A játék a finommotorikus készségek mellett a szín- és alakzatfelismerést, az egyensúlyérzéket, a sorozatalkotást és a logikus gondolkodást is fejleszti.
Már említettük, hogy a finommotorikát fejlesztő játékok segítenek később a ceruza, az ecset, az olló és egyéb eszközök használatában. Mégis, nagy az ugrás az építőkockáktól a zsírkrétákig, és gyerekként rendkívül frusztráló lehet, ha a ceruza nem akar úgy állni a kezükben, a vonal nem akar úgy kunkorodni, az olló nem akar olyan cikkcakkban vágni, ahogy elképzelték. A Stockmar rusztikus, kis kezek által is könnyen használható, ráadásul környezetbarát (hiszen méhviaszból készült) zsírkrétái nem morzsolódnak, nem ragadnak, nem maszatolnak, tehát használatuk igazán gyerekjáték. A Stockmar méhviaszgyurmái pedig a kéz melegére formázhatóak, majd később újra megkeményednek, ezért nagyon könnyű az így létrehozott figurákkal játszani, nem kell félni, hogy játék közben összenyomódnak vagy szétpotyognak. Ha megunjuk az elkészített figurát, ugyanolyan könnyen lehet újat gyúrni, és újra kezdődhet a játék!
Eddig egy csomó alapvető készségről volt szó, de nem említettük az egyik legfontosabbat, amely az egészséges érzelemfelismerés és -kifejezés. Ebben segítenek a Miniland társasjátékai, mint például a kétéves kortól ajánlott Érzelemkapszulák, amelyben a gyerek gyakorolhatja a mindennapi szituációk által előhívott érzelmek felismerését és kezelését. Kicsit nagyobbaknak szól az Érzelem-nyomozó társasjáték, amely hozzájárul a megfigyelőképesség javulásához és az érzelmi intelligencia növeléséhez. Mint minden nyomozós játék, az Érzelem-nyomozó társasjáték is fejleszti a rugalmas gondolkodást, és emellett nagyon szórakoztató is!
A nyílt végű, kreatív játék rengeteg készséget fejleszt egyszerre. Nemcsak az építőelemek, a semleges megjelenésű figurák, a pakolható kövecskék segítik, hogy a gyerekek elmerüljenek a játékban, hanem a Grimms nagyméretű, gyönyörű, pakolható szivárványai is. Ezekből aztán bármi készülhet, ami csak gyerekednek eszébe jut: babaház, parkoló, torony, vár, alagút, házikó, üveghegy... Nincs egy konkrét helyes válasz, nem szerepelnek számok sem a darabokon. A gyerekek játszva és egyszerűen, különböző érzékszerveik használatával állíthatják össze a szivárványt. Vagy bármit, ami eszükbe jut.
Mint minden fejlesztő játéknál, itt is érvényes az üzenet: a fő a szórakozás, és ha közben még a készségeink is fejlődnek, annál jobb!