A kutya egy harmadik gyerek
Megérkezett a Tacskó, vizsla és a többiek! A képes ismeretterjesztőről a szerzőt és illusztrátort, Horváth Ildit kérdeztük.
Honnan jött a könyv ötlete?
Minden Juli, a nagyobbik lányom miatt van, de tényleg. A Tacskó, vizsla és a többiek című könyv bevezetőjében le is írtam, hogy én felnőtt fejjel már nem akartam kutyát tartani, túl sok melóval jár, gyakorlatilag egy harmadik gyerek. Egy darabig tartottam is magam ehhez az elhatározáshoz, aztán ahogy nőttek a lányaim, rákattantak a kutyákra, és feladtam ezt az elvemet. Egy idő után a vasárnapokat menhelyes kutyákkal töltöttük, aztán lett egy saját menhelyes kutyánk, kutyás naptár, színező és persze rengeteg kutyás könyv. Ezek persze mind felnőtteknek szóltak, gyerekeknek szóló könyveket valahogy nem találtam, és innen jött az ötlet, hogy mi lenne ha belevágnék és írnék egyet, és persze illusztrálnám is. Mivel a tervem egy ismeretterjesztő könyv volt, úgy gondoltam, hogy ezzel bírni fogok.
Van kedvenc kutyafajtád? Vagy a saját kutyusotok, Kifli miatt éppen a keverékek állnak közel a szívedhez?
Hát én szinte bármelyik kutyafajtáért tudok lelkesedni, úgyis a kutya személyisége lesz a meghatározó, ami miatt vonzódok majd hozzá. De ha külsőségek szerint választanom kellene, akkor a border terrier, a francia bulldog, no meg a whippet lenne a befutó. De a keverék kutyák is gyönyörűek tudnak lenni, igaziból nem tudok közülük választani.
Mit tanácsolnál azoknak a családoknak, akik most terveznek örökbefogadni egy kutyát? Való minden családnak egy menhelyi kutyus? Mire érdemes figyelni ilyen esetben?
Akik most vágnak bele egy kutya-projektbe tapasztalat nélkül, azoknak azért könnyen kezelhető, kisebb termetű, fajtiszta kutyákat ajánlanék, főleg ha van kisgyerek is a családban. A menhelyi kutyák nagyon édesek, meg az is vonzó, hogy az ember megment egy állatot, de itt zátonyra lehet futni. A menhelyi kutyáknál nem feltétlenül tudjuk a kutyus szülei milyen fajtájúak, vérmérsékletűek voltak, és ez később a méretekben is okozhat meglepetést, persze ha kölyökkutyákról beszélünk.
Velünk is hasonló történt, egy cuki, menhelyes kisméretű kutyát szerettünk volna, akit akár a gyerekek is tudnak önállóan sétáltatni. Hát választottunk is egy menhelyi kölyköt alomból egész piciként, de ahogy cseperedett Kifli, a kutyusunk, már kölyökként is nagyobbra nőtt, mint az anyja, s végül lett egy testes házörző típusú kutyánk harci kutya jegyekkel megspékelve. Szóval csak óvatosan a választással!
A felnőtt menhelyi kutyák esetében még azt is érdemes kideríteni, hogy milyen a kutyus múltja, az előző gazdái rosszul tartották-e, esetleg bántották, mert akkor bizony sok idő, terápia, türelem szükséges mire a kutyus a fajtársaihoz és az emberekhez is normálisan tud kapcsolódni.
A választásnál mindenképp körültekintőnek kell lenni, mert egy kutya nagy felelősség, a következő 10 évünket át fogja alakítani, a kertet vagy a lakást meg mindenképp.
Olvasd el Frindt Julcsi ajánlóját!
A Tacskó, vizsla és a többiek színes, vidám, egyszerűen öröm lapozgatni. Mi inspirált az illusztráció során? És mi volt meg előbb? A képek, vagy a szöveg? Esetleg egyszerre született a kettő?
Az egész könyvet úgy képzeltem el, mint egy színes képeskönyvet, hogy azoknak a kisebb gyerekeknek is élvezetes, informatív legyen, akik még egyáltalán nem, vagy csak gyengén tudnak olvasni. Egyszerűen jó legyen lapozgatni, amit csak úgy felcsap valahol az ember, és bogarássza az ábrákat, szöveget.
A szöveg volt meg előbb, a rajzokkal oldalról oldalra, lépésenként haladtam. Egy 80 oldalas könyvről beszélünk, ami valóban teljesen színes, gyakorlatilag minden oldal egyedi kinézetű.
Dolgozol most valamin? Milyen könyvre számíthatnak tőled az olvasók legközelebb?
Most szerencsére egy kis pihenő időszak következik apróbb grafikai munkákkal, de már tervezem a következő ismeretterjesztőt, ami az erdők, gombák világába vezeti be a gyerekeket.