Hogyan foglalja le magát a gyerek a négy fal között?

Önállóan játszható játékok

Ismerd meg azokat a játékokkat, amik tartalmasan foglalnak le egy gyereket, amíg ti a másikkal tanultok, dolgoztok, megbeszéltek, vagy elcipelitek az ellátmányt a nagyszülőkhöz. Innen biztosan fogsz tudni választani, olvass tovább, most Hunor ajánl neked az Óbudai Pagonyból!

92042459_926964061071506_7961951244510035968_o.jpgHa valaki, akkor Hunor aztán biztosan tudja, milyen játékokra van szükség otthon, a gyerekek mellettA Pagony igazi kincsesbánya, máskor is, de most, a társadalmi távolságtartás idején különösen. Igyekeztünk olyan játékokat, foglalkoztatókat összeszedni, amik valóban önállóan is játszhatók. (Bárki, aki azt állítja például, hogy egy papírból kivágós-fülhajtogatós-összeragasztgatós játékkal egy ötéves egyedül boldogul anélkül hogy a) felrobbanna a méregtől, b) rettenetes állapotokat hagyna maga után, az hazudik. És mi nem teszünk ilyet.)

A kisebbeknek persze szükségük van valamennyi – minél kisebbek, annál hosszabb – közös bemelegedésre, ezt azért ne hagyjátok figyelmen kívül. Egy négy-ötévesnek szüksége van egy „kezdő ülésre“. Ez néha egy teljes játékot jelent, hogy másnap már egy negyedórás beindítás után egyedül lehessen hagyni vele. Néha meg elsőre is elég a negyedórás beindítás – ezt nektek kell látni. Nem elég értenie a játék menetét, motiváltnak is kell lennie, egyszer tapasztalja meg, milyen jó is ez.

Egy 10-12 évesnek meg legtöbbször elég átnyújtani – vagy óvatos kopogás után hosszúnyelű lapáton beadni a szobájába – és már megy is a játék.

Lesz itt logikai, kreatív és művészkedős egyaránt, mindenféle érdeklődési körhöz, és mindenféle korosztálynak. Igyekeztem inkább felhasználási szempontból kategóriákba osztani őket, mint a jó playlisteket, és hamar kiderült az is, hogy van két főcsoport: az óvodás, akit le kell foglalni, amíg a testvére tanul, miközben te próbálsz úgy dolgozni, hogy ehhez a tanuláshoz állandó IT- és korrepetáló támogatást nyújtasz; és van mindenki más.

Egyértelmű, hogy az elsővel kezdem.

Ovisoknak – amíg a nagy tesó tanul

Ez most az egyik leggyakoribb kérés az ügyeletünkön; „olyat mondjatok, amivel le tudom foglalni a kisebbet, amíg a nagyobbal tanulok“. Ebbe a felsorolásba inkább logikai és kevésbé maszat- és csillámveszélyes játékokat igyekeztem gyűjteni, amikkel tényleg egyedül lehet hagyni egy óvodást – már amennyire egy óvodást egyedül lehet hagyni.

Feladatfüzetes logikai játékok ovisoknak

Ezek mind olyan játékok, amikben fokozatosan nehezedő feladványok megoldása a feladat egy-egy jól kitalált logikai játékmechanika keretein belül. Formákat kell a megfelelő módon behelyezni, útvonalakat kitalálni, lépésekkel eljutni egy megoldásig stb. Mindegyikre jellemző, hogy a feladatokat tartalmazó füzetben (általában színkóddal) szintekre osztják a feladványokat, általában 50-100 van belőlük a füzetben.

Elementáli futam – Annak is nagyon ajánlom az Elementáli futamot, akinek már van játéka ebből a műfajból. Mégpedig az egyedi mechanika miatt, ami nagyon tetszik nekem: gördíteni kell a kockákat. A sajtkockákban egerek vannak, a feladatok kezdőállásaiban mindig fejjel lefelé. Megadott számú gördítéssel kell elérni hogy minden egér felfelé nézzen. A legnehezebbekben már hét egér van a pályán, némelyik nem is kockában, hanem (2x kocka=) téglalapban. (6 éves kortól)

Csúszómester – Ez tulajdonképpen egy Rush Hour, autók helyett strandolókkal. Az traktorgumiban napozó fickót kell kijuttatni a tömegből a szereplők ide-oda csúsztatásával. Nagyon viccesen néz ki. (6 éves kortól)

Sündörgő megmentő – Hát ez meg rém cuki. Összegömbölyödött süncsemetéket kell odagörgetni a sövény gyenge pontjához, az egyetlen kilépési ponthoz, hogy az anyukájukhoz jussanak az éhes borz elől. Nagyon jól néz ki. (6 éves kortól)

Rush Hour Jr. – Egy igazi klasszikus junior változata. A Think Fun legismertebb játékában a fagyiskocsit kell kijuttatni a dugóból. A pályákat a fokozatosan nehezedő feladványfüzetből kell kirakni, aztán az autók előre-hátra tologatásával megoldani a helyzetet. (5 éves kortól)

01a.jpgSmart Car 5x5 – Ez a logikai formaberakó kicsit olyan mint egy tangram 3D-ben. Az autónknak van egy alváza, erre kell felépíteni a megadott formát, a felhasználható alakzatokkal, és a feladványban megadott alapállással. Sok gyerek szereti, mert két feladat között el lehet tologatni a valóban kisautóként is működő verdával a rakományt. (4+)

Piroska és a farkas – Ennek a játéknak a kezdő feladványaiban csak Piroskának kell utat építenünk hogy eljusson nagymama házához, a nehezebbekben már a farkasnak is. Vagyis két utat kell építenünk, a háznak pedig két oldalról van bejárata. A játék tartalmaz egy szép képeskönyvet is (a mesével persze), a képeskönyv illusztrációin alapszanak a játékfigurák és a környezet. (4-7 éveseknek)

Üregező – Ez egy kompakt kis másgneses játék, mivel eredetileg utazójátéknak tervezték. Úgy kell háromféle állatnak üregeket, járatokat kialakítani, hogy ne egyék meg egymást. (5+)

01.jpg

Kreatív játékok ovisoknak

02a.jpgSzörnytervező és -rajzoló készlet – Ebben a dekoratív (és strapabíró) cippzáras bádogdoboz/tolltartó izében egy olyan készlet van, aminek segítségével vicces szörnyeket állíthat össze az ember gyereke, aztán pedig le tudja rajzolni a kreatúráit. Szörnyen jó találmány, ha engem kérdeztek. A webshopunkban Rajzkészlet utazáshoz - Szörnyek néven találjátok. (5+)

Egy készlet, amivel megtanulhattok állatokat rajzolni: ezt pedig Rajzkészlet utazáshoz – Állatok néven találjátok.

Djeco karcolgatósok – A karcolgatás kisimítja az idegeket, lelassít és koncentrálttá tesz. Magunk is tanúsíthatjuk. A Djeco a kicsiknek is készít karcolgatósokat, van olyan (pl. az Erdei állatok és a Méhecske) ami már 3-6 éveseknek ajánlott, és a sötétben világítós (éjszakai állatos és tengeri világos), meg a csillámos Gyönyörű ruhák nevűről is megsúgom, hogy hivatalosan 6 éves kortól ajánlottak, de ha az elsőt együtt csináljátok vele, a többivel egyedül is ellesz egy ötéves is. Keresd itt az összes Djeco karcolgatós készletet!

A Sycomore karcolgatósok is csodálatosak, 4 éves kortól ajánlottak, és azt érdemes róluk tudni, hogy több van belőlük a dobozban: öt féle, mindegyikből két példány. Testvéreknek például. A cicás karcolgatós nagyon kreatív, a tündéres bemutató pedig csillámos (de nem hullatja). Keresd itt az összes Sycomore terméket!

Továbbrajzolósok: ez egy méltánytalanul elhanyagolt kategória itthon, itt az ideje hogy felfedezzétek. Azoknak a gyerekeknek, akik szeretnek rajzolni, és a fantáziájukra hagyatkozni, szuper időtöltés. A legkisebbeknek Yasmeen Ismail rajzfüzeteit ajánlom. Állatos jeleneteket kell befejezni, helyszíneket berendezni, és hasonlók. Rajzolás közben alapfogalmakkal ismerkedhetnek: a Fejjel lefelé, kint és bent, és a Toljad, húzzad, töltsd tele! témái adják magukat, az Öröm, bánat, három állat (mint egy korai Kispál-szám, nem?), pedig a kis történetek, helyzetek, jelenetek megrajzolása közben az érzelmeket segít beazonosítani. A feladatok leírásai nagyon rövidek, és nagybetűsek, így akár egy elsős is fel tudja olvasni a kistesójának.

3D színező a Mellissa&Dougtól: a tőlük megszokott óriás méretben, 3D szemüveggel. Talán a biztonsági besorolás miatt írták rá, hogy 3 éves kortól ajánlott, és lehet, hogy biztonsági szempontból így is van, de szerintünk egy hároméves nem tud ennyire színezni. Tipikus 4-6 éves játék, van állatos és herceges/hercegnős.

02.jpg

Extrém korcsoport - a legkisebbek

Miután többször is előkerült az ügyeletünkön online és telefonon jelentkező vevők között ez a téma, egyértelműen itt a helye. A kisgyerekes szülők néha pironkodva mondják nekünk, hogy hát, tudják hogy a 2-3 éveseket nem kéne egyedül hagyni, mindig le kell ülni velük játszani, meg minden, de hát az van, hogy nagyon kéne dolgozni néha napközben is, amikor ébren van. Ilyenkor megnyugtatjuk őket, hogy agyon azért ne rágják magukat, különleges időket élünk, egyszer-egyszer belefér az ilyesmi – na meg hát mi magunk is szülők vagyunk, pontosan tudjuk, hogy megy ez.

Nem sok ilyen játék van, de mutatjuk azt a párat, ami szerintünk jó.

03a.jpgVertiplay falijátékok – a Vertiplay egy (két mozdulattal) falra szerelős játékcsalád. Van köztük sima babráló-fal jellegű, és komolyabb, fejlesztőjáték jellegű is. Nézzetek szét köztük, érdemes. Nagyon szépek, és igazán igényesek. 2 és 3 éves kortól.

Day&Night – logikai formarakó fából, kicsiknek. A könnyű feladatok a nappaliak; itt színnel, mindennel látják a feladatkártyán, hogy kell felhúzni a rudakra a formákat. Az éjjeli kártyák egyel nehezebbek: az eredmény sziluettjét mutatják, részletek nélkül.

Boi - ez egy műanyagból és szilikonból készült tárgy, aminek a készítői különböző tulajdonságokat adtak: keljfeljancsi, úszik a vízben, egyik végén tapadókorong található, egyensúlyban marad… A formáját könnyű megtölteni tartalommal, a gyerekek nagyon gyorsan megteszik. Sokan a kádba szeretik magukkal vinni, de a nappali közepén is sokáig el lehet babrálni vele.

03.jpg

Logika, feladványok az iskolás korosztálynak

Legyél te is-sorozat – a Legyél te is... sorozat részei egyszerre ismeretterjesztő könyvek és nagyon sokszínű foglalkoztatók. Kísérletektől a barkácsoláson át a társasjátékig mindenféle feladat van bennük. Legyél te is űrhajós (a kedvencünk), állatorvos, mérnök, programozó!

A Szuperhőskézikönyv leginkább olyan barkácsolós feladatokat tartalmaz, amik valójában természettudományos kísérletek. Szuperhős ruhát és felszerelést készíthetünk magunknak, és közben a fizika (néha a kémia) alapjaival ismerkedünk. Szuper.

A Titkok szigete - kalandjáték zseniális fejtörőkkel a nagyon okos feladványairól híres, nagyobbaknak való, kifejezetten intelligens interaktív könyv, és nem mellesleg gyönyörű. Egy történet során bontjuk ki feladványról feladványra a rejtélyt. Logikai feladványai eltérnek a megszokottól, néha nehezebbek is.

A Logikai játékok - Agytorna gyerekeknek a Rubik névvel járó klasszikus IQ-tornát tartalmaz. Gyakran Rubik-kockás, de mindenféle más feladatokkal.

Da Vinci - Rejtvénykódex: a hagyományos fejtörők rajongóinak. A reneszánsz zsenit megidéző feladványgyűjteményben a klasszikus, csalafinta, szöveges logikai talányoktól a gyufaszálas rejtvényeken át a mértani és ravasz fejszámolást igénylő matematikai rébuszokig, van itt minden, amit az évszázadok során örömmel adtak fel egymásnak az emberek – általában a tavernában.

Kutya mancs brancs és Macska mancs brancs - ez gyakorlatilag ugyanaz a játék, csak van, aki kutyás és van, aki macskás. Térbeli kirakó-feladványok színes kutyákkal és fokozatosan nehezedő feladat-kártyákkal. Egyrészt a tetris 3D-t juttatja kicsit eszünkbe, másrészt meg azokat a gyufás feladványokat, ahol térben is kell gondolkodni, nem csak laposan. Amúgy se gondolkodjatok laposan. :)

04.jpg

Kreatív de kicsit más – kézműveskedj, építs, filmezz

Itt is igyekszünk továbblépni a kétdimenziósról. A kreatív készletek nem csak olyanok lehetnek, amikkel laposan, papíron, festékkel alkotunk. Itt van mindjárt három tökjó készlet; mindháromtól remélhetjük, hogy ha sikerült beszippantania a gyereket, hosszabb távú projekt lehet belőle – akár hetekig nem kell neki újat kitalálni.

Viaszgyertya készítő - lehet, hogy eddig nem arról álmodoztál, hogy a gyerekszobában vagy a konyhádban feláll egy kézműves gyertyaöntő műhely, de így a bezártság sokadik napján már könnyebben el tudod képzelni, nem igaz? Na jó, minden iróniát félretéve, ez egy nagyon jó, elcsendesedős elfoglaltság és gyönyörű díszgyertyákat lehet vele készíteni, akár ajándékba. A végén még te is rákapsz.

05a.jpgKészíts saját Lego filmet! - stop-motion animáció gyerekeknek. Ez a legjobb kézikönyv jelenleg ebben a műfajban. Sőt, inkább egy készlet: tudnivalók, tippek, figurák, hátterek, storyboard-oldalak. Tényleg nagyon átgondolt, érthető és megvalósítható. Számos stop-motion kisfilmet készítettem már, és jó szívvel ajánlom.

A Mókás gépek - építs 11 modellt magyar címe nem sokat árul el, mennyire is mókás valójában ez a könyv/készlet. Ennek a (szintén Lego-alapú) ötlettárnak a segítségével ugyanis Rube-Goldberg gépeket és hasonló folyamat-masinákat lehet készíteni. Hosszú távú elköteleződést igényel.

05.jpg

Művészi kreatív dolgok 10+ éveseknek

Sokunknak jut eszébe ebben a helyzetben belekezdeni valamilyen művészeti technika elsajátításába. Szerintem ezek a legjobb könyvek a témában:

Titkos versműhely - Kreatív írás ötletek és tippek – ezt a zseniális könyvet Molnár Krisztina Rita és Lackfi János jegyzi. Minden kreatív elme polcán ott a helye, főleg ha az illető 10 és 18 év közötti. Nagyon jól kitalált, inspiráló, játékos feladatsorokkal van tele, és ami a legfontosabb: tesztelték. Minden játékot, minden feladatot kipróbáltak diákokkal, az írásaik, „megoldásaik“ gyakran szerepelnek is példaként. Nagyon szeretem, szerintem sokkal több fiatalhoz kellene eljuttatni.

Rajzolj mindenféle állatot – hagyományos rajz-tankönyv gyerekbarát változatban, több mint 150 állattal.

06a.jpgA képzelet erdeje – ez egy igazi relax-tankönyv. Népművészeti mintákkal és elemekkel tanít rajzolni, színezni. Frusztrált felnőtteknek is nagyszerű ajándék.

Kreatív rajz és írás filctollal – egy kicsit a gyakorlatias kreatív, diy videók világára emlékeztet ez a könyv annyiban, hogy kézzelfogható, népszerű dolgok a végeredmények, amiket minden kiskamasz-kamasz örömmel készít el, ugyanakkor minden erőlködés nélkül megtanul egy rakás technikát. Tele lesztek vicces és inspiráló fali feliratokkal, meg pólókkal, ha rendeltek belőle.

Vízfestmény lépésről lépésre – ez egy profi tankönyv amatőröknek. Alapos bevezetés az akvarell világába. A Móra Művészképző mesterkurzus sorozatában több ilyen kötet is van, de szerintem ez a legprofibb, és hát akvarell. Nincs kisimítóbb tevékenység, mint az akvarell-festés.

06.jpg

és kisebbeknek

Ezek már 7-8 éves kortól is szuper kreatív foglalkoztatók.

Nézd, ez én vagyok – önismeret és számos játékos példa arra hogy mások – mások. Dániel András rajzaival. Keveset kell írni, sokat rajzolni. Kisiskolásoknak mindenképp, esetleg nagyobb ovisok is kipróbálhatják (de ők nem egyedül).

07a.jpgMegazúzda - 8 éves kortól ajánljuk a kreatív és bolondos rajzolós-színezős történeteiket. Az Őrült tudósok a földönkívüliek ellen címűben pl. fura lényeket, kütyüket, járműveket kell hozzárajzolni a képekhez, néha azt kell nekünk kitalálunk mit mond valaki. Agyament szórakozás, jó időre le tud foglalni egy 8-10 éves fiút (tapasztalatból mondom).

Barabás Zsófi és Moizer Zsuzsa kreatív könyvei - a legismertebb a Mindenki tud rajzolni, több nyelven is megjelent már. Szerintem a Mi hiányzik? a legjobb, nagyon megmozgatja a gyerekek fantáziáját, de a Mindenki másmilyen is nagyon jó. Nem hagyományos rajzolni tanulós könyvek-foglalkoztatók ezek, annál kreatívabb, inkább játékra invitáló ajtók.

07.jpg