Arti begurul

Megjelent Dávid Ádám legújabb, robotos meseregénye

A robotok hatalmas népszerűségnek örvendenek a gyerekirodalomban. Dávid Ádám Arti begurul című könyvében négy fejezeten keresztül olvashatunk egy kisfiú és egy robot barátságáról, és arról, hogy a kreatív ötletek mindig megérnek egy próbát. A tanulságos és kedves történeteket Monszport Vivien rajzai teszik még szerethetőbbé.

Dávid Ádám: Arti begurul (Illusztrálta: Monszport Vivien)


Markó az ötödik születésnapjára egészen különleges ajándékot kap a szüleitől: egy beszélő robotot. Artúr, vagyis Arti, egy érző szívű, szégyenlős és kicsit sértődékeny robot. Lukács bácsi, Markó feltaláló rokona úgy programozta be, hogy csak beszélni és gurulni tudjon, de ne ismerje a saját funkcióit. Így a mindenre kíváncsi kisfiúval együtt fedezhetik fel, mi mindenre képes a robotbarát, azaz a roborát.
 Markó és a legjobb barátja, Kíra miközben egyre jobban kiismerik Artit, a mese végére igaz barátságot kötnek a kis robottal, és rájönnek, sokkal több közös van bennük, mint azt elsőre gondolták.

Az óvodás célközönségnek szóló Arti begurul című meseregényből többek között kiderül, hogy mit tesz Arti, ha tüzet lát, hogy mi rejtőzik a hasa helyén, és hogy vajon tud-e repülni. Az egyszerű, hétköznapi történetekben megmutatkoznak a robotlét határtalan lehetőségei és árnyoldalai is, miközben Arti és Markó barátsága – újabb és újabb hol humoros, hol kalandos próbák során – egyre jobban elmélyül.

A szerző célja szerint az ovisok könnyen követhető, szerethető világot ismernek meg az Arti-sorozat első könyvében, miközben a szülők vagy a nagyobb testvérek is jól szórakozhatnak olvasás közben: a történetben jó néhány popkulturális utalást talál az olvasó, mindenekelőtt az egyik leghíresebb droid, R2D2 alakja juthat eszébe Artúrról. Arti mellett ráadásul a többi szereplő neve is megfeleltethető a Star Wars-univerzum egy-egy legendás alakjának.

A robot beceneve pedig az A.I. – Artificial Intelligence című kultfilmet idézi meg.

“Arti karaktere erre a két mesterséges intelligenciára emlékeztet. Fémborítású testéből számtalan kisebb kar, szerszám, penge, kamera, sőt még egy igazi 3D-s nyomtató is elő tud ugrani, ha szükséges. Arti tehát R2D2-hoz hasonlóan egy svájci bicskába oltott robot rengeteg extrával, bátorsággal és túlbuzgósággal.” – olvasható a szerzővel készült interjúban.

A pörgős és vicces történet, a robot közös megismerése nyitottá teszi a mesehallgató gyerekeket a kreativitásra, ötletelésre, gondolkozásra.

Monszport Vivien ceruzával készített fekete-fehér hátterű, színes illusztrációi igazi vizuális csemegévé teszik a könyvet, és nem csak a robotikarajongó gyerekek, hanem mindenki kedvence lesz, hiszen Arti és Markó kapcsolatán keresztül olyan fontos témák kerülnek bemutatásra a mese nyelvén, mint a barátság, elfogadás, öröm és harag, egyszóval a kis robot kalandjai megmutatják, milyenek is vagyunk valójában mi, emberek.

4 éven felülieknek

Beleolvasó a könyvbe

Interjú a szerzővel
A könyv bemutatója 2022. február 26-án lesz a Pagony Farsangon, ahol az érdeklődők egy interaktív mesefoglalkozás keretében találkozhatnak Dávid Ádámmal.

Az esemény linkje: https://www.facebook.com/events/346374194163127

DÁVID ÁDÁM (sz: Budapest, 1985)

Elsősorban gyerekeknek és kamaszoknak szóló drámákat, regényeket, képregényeket, meséket, verseket és forgatókönyveket ír, angol és német nyelvből fordít, a Móra Kiadó munkatársaként pedig 2011 és 2019 között több mint kétszáz könyvet szerkesztett. Jelenleg szabadúszó író.

A Virág utcai focibajnokság címen 2011-ben jelent meg első regénye a Pagony Kiadónál, mely magyar irodalomból 3. és 4. osztályos tananyag, és tízrészes rádiójáték is készült belőle. 2013 és 2017 között született meg háromkötetes történelmi kalandregénye, a Millennium expressz (A potyautas, A fogoly, A tudósító) a Tilos az Á Könyveknél. Drámaváltozata a 2017-es Örkény István drámaírói ösztöndíj támogatásával valósult meg. A Most én olvasok!-sorozathoz írt történeteiben A Virág utcai focibajnokság szereplői tűnnek fel újra, a Koppány betűket firkál, Koppány szavakkal focizik, Koppány titkokra vadászik című kötetek után a negyedik rész (Koppány dalokat ír) idén várható. A Találj ki! című ifjúsági regényt hét szerzővel közösen írta a Betűtészta Kiadó számára, amelyből rádiójáték is hallgatható a Kossuth Rádión.

2020-ban elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia hároméves ösztöndíját. Ennek keretében született meg többek között az óvodás korosztálynak szánt meseregény, a most megjelent Arti begurul.

Az utóbbi években két gyerekdarabját mutatták be (Petőfi Irodalmi Időgép, Vacskamati virágja), és további három drámát írt. Földanyó és a flórik népe című tízrészes mesejátéka a Magyar Katolikus Rádió felkérésére készült 2019-ben. Országszerte vállal interaktív fellépéseket is több mint húsz témában. Nem utolsósorban két kisfiú, Levente és Péter büszke apukája, akiknek már majdnem egy kötetre való mondókát és babafrázist í

Kapcsolódó termékek