Abszolút suli
Ha szeretitek a mindennapi – vagy annak látszó – iskolai történeteket, akkor van pár nagyszerű Abszolút könyvünk a számotokra! Van köztük krimi, fantasy, vicces, elgondolkoztató és problémafelvető regény is, az egyetlen, ami közös bennük, hogy mind kapcsolódnak az iskolához. Így a kiskamaszok is könnyebben rá tudnak hangolódni az olvasmányélményre. Kattints ide a folytatásért!
A Gondolatolvasó
Elgondolkodtál már azon, hogy a jó tanulók élete sem mindig fenékig tejfel? Hogy ők is csak gyerekek, akik barátokra vágynak és játszani szeretnének? Wéber Anikó legújabb vérpezsdítő iskolai krimijében lelepleződik, ki szívatja a tehetséggondozó-szakkörösöket, miközben az újdonsült nyomozók egymást, és önmagukat is jobban megismerik.
Wéber Anikó oktatói tapasztalata révén nagyon jól átlátja az iskolai dinamikákat, a gyerekek között létrejövő hierarchikus és bajtársi viszonyokat. Emellett a könyv négy főszereplőjén keresztül az írónő rámutat egy rendkívül fontos problémára: ahogy a felnőtteknek szükségük van a munka és a magánélet közötti egyensúlyra, az iskolás gyerekek számára is létszükséglet a tanulás mellett a pihenés, a játék és az emberi kapcsolatok építése.
A Gondolatolvasó egy laza, felvillanyozó tini-krimi, amely a felszín alatt sokkal többet rejt puszta detektívregénynél. Kellemes olvasmány lehet egy őszi délutánra, ha a tanulás mellett valami tartalmas kikapcsolódásra vágynánk.
Szerezd meg most! Kattints ide!
Vácz Irénnek vége!
Ki nem vágyott arra iskolásként, hogy legyen egy saját, vicces szelleme, akit csak ő lát és hall, és aki a maga módján átsegíti a mindennapok nehézségein? Goldberg Emília regényében ez az alak Magnus, egy cinikus figura, aki előszeretettel gúnyolódik, és aki legszívesebben nassol vagy szunyókál. Mégis ő az egyetlen, aki a hatodikos Eszternek erőt tud adni ahhoz, hogy legyőzze a szorongásait és megtanuljon kiállni magáért.
Először is szögezzük le, ez egy könnyen olvasható, humoros és fordulatos történet. A könyv egyszerűen lapozza saját magát, annyira élő és mai, mégis annyira magával ragadó a kiskamaszok és a szüleik számára is. Ez egy olyan sztori, ami mindkét generációban fontos húrokat pendít meg, és amiről szuper beszélgetéseket folytathattok majd!
Mindemellett a Vácz Irénnek vége! nem nélkülözi a mélyebb tartalmat sem. A legfontosabb üzenete, amit Magnus segítségével Eszter is megtanul, hogy nem kell “menőnek” lenni ahhoz, hogy elfogadják, és hogy bátran álljon ki magáért, mert a tisztelet mindenkinek jár, legyenek akármilyen “furcsák” is. A legfontosabb, hogy meg tudja szeretni azt, aki ő maga, és el tudja hinni, hogy igenis méltó mások szeretetére.
Jelek a falon
Papolczy Péter regénye garantáltan az olvasófotelhez szögezi nem csak a célkorosztályt, de nagyobbakat is. A főszereplő, Bence egy iskolai dolgozathoz keres témát, ami az utcán hever - egészen pontosan a Pozsonyi úton, még pontosabban szobrokban, frízeken, kapualjakban, eltüntetett tablókon és megváltoztatott nevekben…
Szerencsére (?) első szerelmének az apukája szívesen kalauzolja a régmúlt és a közelmúlt útvesztőiben. Kiderül, hogy semmi sem az, aminek látszik, de persze minden mindennel összefügg.A jelek egyfelé mutatnak, egy csomó jelenségre ugyanaz a (kézenfekvő) magyarázat. Titkos háttérhatalom, ami irányítja mások életét.
Nem ismerős ez valahonnan? De bizony: összeesküvés-elmélet szagú az egész. Bence a saját bőrén tanulja meg, hogy a félinformáció nem információ, viszont remek manipulációs eszköz. Hogy az internet jó dolog, de nem elég felületesen utánanézni a dolgoknak. Hogy a forráskritika és a kritikus gondolkodás nem csak történelemórán fontos! Az a fantasztikus ebben a könyvben, hogy az olvasót is megvezeti, így nem pusztán olvasunk a "fake" működéséről, hanem át is éljük azt.
Kattints, és rendeld meg most!
Beépített robot - Az első évem emberként
Mi történik, ha egy jó fej filozófus felkeres egy humoros gyerekkönyvírót, hogy alkossanak együtt? A mellékelt ábra szerint valami zseniális! Így született meg ugyanis Dotty, a mesterséges intelligenciával rendelkező robot-kislány, akinek az a feladata, hogy egy éven át úgy járjon iskolába tizenkét évesek közé, hogy nem bukik le. Ha ez sikerül neki, hatalmas támogatást nyer a fejlesztőinek egy rejtélyes milliárdostól a további munkához.
A történet pörgős, muris, és letehetetlen. Mindemellett pedig filozófiai gondolkodásra sarkallja a fiatal olvasókat. Mitől vagyunk emberek? Mitől vagyok én én? Mit tegyünk, ha választanunk kell, hogy néhány szerettünket mentsük meg, vagy sokkal több, de számunkra vadidegen embert? Ilyen és ezekhez hasonló kérdéseken merenghet - miközben gurul a nevetéstől - aki kezébe veszi a Beépített robotot.
Tedd kosárba itt!
Csak Jack
Jack és édesanyja folyton költözködnek, mióta a szülei elváltak. A történet kezdetekor már a hatodik iskoláját kezdi két éven belül, ami azzal jár, hogy Jack kifejlesztett egy különleges képességet: bárhová képes beilleszkedni. A Sherlock-módszer segítségével nyomozza ki, hogy az adott közösségben hogyan fogadtassa el magát anélkül, hogy valójában közel kerülne bárkihez is.
Hiszen minek barátságokat kötni, ha aztán úgyis továbbállnak...? Ebben az új iskolában azonban nem várt dologgal szembesül: őszintén megkedveli az egyik osztálytársát, Tylert, aki szabadidejében (sőt, néha iskolaidőben is) feltalál mindenféle szuper dolgot, például szárnyas cipőket. Jack azt veszi észre, hogy nem figyel már oda a távolságtartásra, mindenfélét megoszt új barátjával, és minden idejüket együtt töltik.
Amikor azonban kilátásba kerül egy újabb költözés, kétségbeesik és megpróbál elvágni minden szálat, hogy kevésbé legyen fájdalmas a búcsúzás. Csak azt nem kalkulálja bele, hogy egy igazi barátságnak nem lehet fájdalommentesen véget vetni. A regény végére Jack megtanulja, hogy ha szeretünk, az néha fáj, de ha nem nyomja el az érzéseit, hanem beszél róluk és megéli őket, sokkal könnyebb mindenre megoldást találni.
Kate Scott története végtelenül bájos, mókás és letehetetlen történet arról, hogyan találja meg a helyét egy olyan kisfiú, aki évek óta nem mert megnyílni attól való félelmében, hogy magára marad.
Miénk a színpad!
A Miénk a színpad! olyan, mint egy felturbózott Szent Johanna Gimi: hasonló a humora, és itt is egy osztályközösség fejlődését követhetjük végig. Azonban szerencsére Vadadi Adrienn első kiskamaszoknak szóló regénye nem csak a drámatagozatos osztály életének csillámporosnak tűnő felszínét kapargatja.
Sokféle élethelyzetet ismerhetünk meg, ahogy halad előre a történet: Viki őrülten diétázik, hogy megfeleljen egy nem létező ideálnak, Milusnak a származása okoz nehézségeket, Attilát pedig a nagyszülei nevelik.
A lányok közti versengés és barátság is egy központi témája a regénynek. Nagyon szép ívet járnak be a szereplők ezzel kapcsolatban: a végére rájönnek, mennyivel értékesebb a barátságuk annál, mint hogy a népszerűség miatt egymást piszkálják.
Az első szerelem megszületésének pillanatai talán a legszebbek a könyvben, ezt felnőttként olvasni kifejezetten megható. A regény hihetetlenül pörgős, letehetetlen, könnyed, ugyanakkor telis-tele van fontos és elgondolkodtató témákkal.