Ahol Rumini életre kel

A legizgalmasabb szabadulósszoba tervezőjével beszélgettünk

Nyit az ország első, kimondottan csak gyerekeknek szóló szabadulósszobája, ráadásul nem is akármilyen! Matrózruhába bújva te is felszállhatsz a Szélkirálynőre, és kalandozhatsz, kipróbálhatod magad, mennyire vagy ügyes és talpraesett! A Rumini kalandszoba tervezője, Endresz Ági - ő mesél most.

- Nemsokára a közönség is birtokba veheti a Bartók Pagonyban a  Rumini kalandszobát. Hogyan jött az ötlete?

hajo.jpg- Budapesten és már vidéken is egyre nagyobb divattá válik a különböző tematikájú szabadulószobák megvalósítása. Tudtommal azonban ez, a Rumini kalandjaira épülő barlangrendszer az első, kifejezetten gyerekeknek szóló játék.
A Pagony látta meg a lehetőséget a könyvesbolt alatti izgalmas pincében. Eredetileg 100 négyzetméteresre terveztük a Rumini kalandszobát, mely azonban kicsinek bizonyult és menet közben kinőtte magát majd 200 négyzetméteresre. Elsősorban a 9-15 éves korosztály számára terveztük a feladatokat, de családok számára is egy izgalmas, élményekkel teli kaland lesz ide eljönni. Az ide látogató gyerekek átélhetik a Rumini regények kalandjait, a küldetés teljesítéséhez szükségük lesz az eszükre, ügyességükre és gyorsaságukra is, de egyáltalán nem kell ismerni a könyveket hozzá!

- Mit kell rólad tudni? Mivel foglalkozol, ha nem épp a Rumini kalandszobában vagy?

- Látványtervező művész vagyok és középiskolai művészeti tanár. Elsősorban színházi díszlet- és jelmez tervezéssel foglalkozok, de emellett 8 éve festek is, munkáim már számos kiállításon szerepeltek. Tagja vagyok a Magyar Alkotók Országos Egyesületének és elnökként vezetem a Hadron Művészeti Egyesületet. A látványtervezés, festés és a pedagógus énem ötvöződik ebben a Rumini kalandbarlangban. A látványcentrikus terek színvilága, részletei, koncepciója mind egy hosszas, tudatos tervezői munka eredményeképp születtek meg.

- Hogyan zajlott az előkészület, kivel dolgoztál együtt?

- Berg Judit összes Rumini regényét elolvasva, többszöri egyeztetés, hosszas csiszolgatás során alakultak ki a szabadulószoba helyszínei, feladatai. A regények számtalan küldetést sugalltak, csak meg kellett látni bennük a lehetőséget. Két fiammal együtt régi nagy Rumini rajongók vagyunk, együtt olvastuk el a bátor egérfiú történeteit. A regények feldolgozása így óriási kihívás és megtiszteltetés volt számomra, de a kalandszoba feladatai mindenki számára élvezhetőek lesznek. Hatalmas élmény volt számomra a Judittal való közös munka, személyében egy rendkívül hiteles, szenvedélyes nőt ismertem meg, aki gyermeki lelkesedéssel állt az egész munkafolyamathoz.

- Mi volt a fő koncepciód a szoba kitalálásánál?

ruminibeka.jpg- A kalandbarlang lelke a csoda. Itt tényleg bármi megtörténhet! Hátborzongató helyszíneken kell tovább jutnia a gyerekeknek és közben minden apró részletre figyelniük kell, mert talán pont az vezet a kiszabaduláshoz. A Tonuzaba Kft. interaktív szenzorok segítségével döbbenetes feladatokat tudtunk megvalósítani. Igazi varázslatok, minden érzékszervet aktivizáló megoldások várnak a kis matrózokra.

- Mennyi idő alatt épült fel ez a hatalamas és izgalmas titkos birodalom?

- A szabadulószoba 13 ember aktív közreműködésével jött létre 6 hónap alatt. A nyári hónapokban reggeltől-estig dolgoztunk a helyszíneken, de őszintén szólva jól is esett az idei tomboló forró nyárban a pince hűsében munkálkodni. A Pagony nyitot az újdonságokra így, az egész ötlet nagy szeretetben, fantasztikus légkörben valósult meg.

ruminiszoba3.jpg
- Hány éves kortól és kiknek ajánlod leginkább a Rumini szabadulószobát?

-  Ez a hely alkalmas arra, hogy akár egy egész osztálynak tartalmas programot adjon egy rendhagyó irodalomóra keretein belül. Egyszerre akár 14 gyerek befogadására alkalmas a pálya. Miközben az osztály fele küzd a feladatokkal, addig egy stílusos fogadótérben, a Szélkirálynő hajó mögött a többiek is tartalmasan tölthetik az idejüket, hiszen kipróbálhatják Galléros Fecó titokszekrényét, szelfizhetnek a Varázstükör előtt, vagy akár játszhatnak a Rumini videopuzzle játékkal is. A küldetést egyszerre két csapat tudja teljesíteni, két teljesen különböző pályán. A feladatok stílusa hasonló, de a helyszínek teljesen eltérőek. Miközben az egyik csapat átvergődik a Vérszívó Denevérek Barlangján, addig a másik csapat a Holdbékák mocsarába jut. Amíg az egyik csapatnak Makkiátó apát adja fel a leckét, addig a másik csoportnak Miszlik Medárd kalózkapitány rejtéjét kell megoldaniuk. Mindkét csapat végső küldetése, hogy eljuttassák Bojtos Benedek hajóskapitánynak az elrabolt pecsétgyűrűket. A küldetések során logikai, kutatási, ügyességi feladatokat oldanak meg a gyerekek, de valahol csak összefogással tudnak kiszabadulni.

- Van-e kedvenc helyed? Vagy elárulnál valamilyen kulisszatitkot?

- Kulisszatitok... hmmm, nem is tudom. Nekem személyesen a kedvenc terem és egyben a legidőigényesebb, legaprólékosabban kidolgozott helyszínem Makkiátó apát titkos műhelye. Ott sok időt eltölthet az ember a különböző szérumoktól, esszenciáktól, találmányoktól, varázsszerektől roskadozó polcok között. Ebben a térben áll egy óriási Tam-tam szekrény, melyre a Korda filmstúdió egy filmdíszletében bukkantam rá és rögtön tudtam, hogy ő lesz a mi Varázsszekrényünk. Ennek a szekrénynek tehát már filmes múltja van, a mi kalandbarlangunkban pedig méltó utóéletet élhet. Mindenkinek ajánlom, hogy csodálja majd meg személyesen is a Gellért téri Pagonyban!