A LILA LIBA és ami utána jött
Kertész Erzsi a Panthera és a Ludmilla megoldja után most azoknak a gyerekeknek írt könyvet, akik még csak most ismerkednek a betűkkel. A Feltaláló vicces, izgalmas mese kisiskolásoknak. De vajon hogyan tanult meg íni és olvasni Kertész Erzsi? Mik voltak az első olvasmányai? Milyen könyvet ajánlana kezdő olvasóknak? Interjúnkból kiderül.
- Mi az első élményed a könyvekkel?
- Nehéz felidézni, de azt hiszem, a képek bűvöltek el először. Olvasási motivációnak sem utolsó, ha az illusztráció megragadja egy gyerek fantáziáját. Emlékszem, sokszor alig vártam, hogy megtudjam, „mi van odaírva”.
Az is eszembe jut, hogy már első osztályos koromban „segéd-könyvtárosként” tevékenykedtem az iskolai könyvtárban. Ez semmi komolyat nem jelentett, nagyjából csak annyit, hogy a helyükre tehettem a visszahozott könyveket, mégis lehetőséget nyújtott arra, hogy a könyvespolcok között bolyonghassak. Azt hiszem, az elköteleződésem a könyvek iránt már ekkor megszilárdult.
- Hogyan tanultál meg te olvasni?
- Néhány betűt már óvodás koromban ismertem, van is egy régi krikszkrakszos papírom, amin vagy harmincszor szerepel a „LILA LIBA” kifejezés. Nagyon büszke lehettem az L betűmre, hogy ennyiszer leírtam. A többi betűt aztán első osztályban csaptam hozzá a készlethez. Bár már jó régen volt, azt hiszem, elég könnyen ment az olvasástanulás, igazi belső motiváció fűtött.
- Mi volt az első könyv, amit elolvastál?
- A Pöttyös Panni kötetek ugranak be, a Vidám mesék, gyerekeknek szóló verses könyvek, például a Bóbita, és vicces képregény-füzetek is. Kevés szöveg, sok kép – ahogy a nagykönyvben meg van írva.
- A gyerekeid kapcsán milyen változást látsz, ők szerinted könnyebben, nehezebben tanultak meg olvasni?
- A nagyobbik fiam a sulikezdés előtt már tudott olvasni. Ez nem volt kényszer, nem is gyakoroltuk otthon, csak megkérdezte a betűket, és mi válaszoltunk neki. Utazás közben betűzgette a látott feliratokat, és sikerélmény volt neki, ha összeálltak a szavak. A kisebbik gyermekemre jövőre vár majd ez a szép feladat. Nem tudom nála hogyan alakul, de sürgetni semmiképp sem fogom, hiszen ennek a folyamatnak örömtelinek kell lennie.
- Mit javasolsz, egy kezdő szülő hogyan segítheti otthon az éppen most olvasni tanuló gyerekét?
- Fontos, hogy a szülő türelmes és tájékozott legyen. Utóbbinál arra gondolok, hogy olyan könyvet adjon a gyerek kezébe, amely alkalmazkodik az aktuális olvasási szintjéhez. Mint sok egyéb területen, itt is a sikerélmény, a megfelelő mértékű kihívás és az érdeklődés felkeltése lehet a kulcs. Szerencsés helyzet, hogy mostanában sok kiadványból lehet válogatni, így a szülő még témakörök tekintetében is igazodhat a gyerek érdeklődéséhez.
- Mitől jó szerinted egy kezdőknek való könyv?
- Kevés szöveggel, sok képpel indít, így azonnal sikerélményt kínál az olvasni tanulóknak. Leköti a figyelmet, szórakoztat, úgy, hogy a gyerek szinte észrevétlenül ugorja meg azt a lécet, ami előtte magasodik. A hangsúly így nem a teljesítményen, hanem az olvasás által nyújtott örömön van. Ha ez a folyamat harmonikus, valószínű, hogy újabb olvasmányokra is nyitottá válik a gyerek, és nem valamiféle kötelező penzumként tekint az olvasásra. Az átlátható, jól szerkesztett, megfelelő betűtípussal-betűnagysággal készített kiadványok megkönnyítik a gyerekek dolgát. Úgy gondolom, a Most én olvasok!-sorozat nagyon komolyan veszi ezeket a kritériumokat.
- Milyen könyvet NE adjunk egy kezdő olvasónak?
- Az életkorát, mentális képességeit meghaladó, túl bonyolult könyveket érdemes elkerülni az olvasni tanulás időszakában. Ezek könnyen a gyerekek kedvét szeghetik. Fontos szempont az igényesség, a szöveg, illetve a képek színvonala, hiszen az olvasóvá nevelésben jelen van egy minőségi szempont is.
- Kanyarodjunk a Most én olvasok!-sorozatban megjelent új kötetedre. Milyen volt írni A feltaláló című könyvet?
- Bevallom, nem volt egyszerű. Szeretek lendületesen írni, de a fenti szempontok miatt folyamatos megállásra, mérlegelésre volt szükség. A mondatokat rövidíteni kellett, a szavakat gyakran egyszerűbbre, rövidebbre cseréltem. Mégis elégedett vagyok a végeredménnyel. Rét Viki szerkesztővel, közös erővel kigyomláltuk a szövegben felmerülő buktatókat. Bernát Barbi pedig, mint mindig, most is olyan képi világot álmodott meg, hogy az egyszerű szöveg ellenére vicces, látványos és fordulatos történetet tudunk átnyújtani a gyerekeknek. Remélem, a kezdő olvasók is szeretni fogják!
A feltaláló című könyvet rendeld meg itt, ha pedig már nagyon jól megy az olvasás, legyél Panthera-rajongó!