A biztonságos kötődés megalapozása - A fogantatástól ötéves korig
  • 18-99

Ruth Newton

A biztonságos kötődés megalapozása - A fogantatástól ötéves korig

Kulcslyuk Kiadó, 2019

230 oldal , Puha kötés

Minden szülő tisztában van azzal, hogy tudatosan és tudattalanul is nagymértékben befolyásolja gyermeke alakuló személyiségét. A modern neurológiai kutatások mára azt is egyértelműen bebizonyították, hogy ez a hatás az első néhány életévben a legerősebb. Egyre pontosabban látjuk, hogy a korai szülő-gyerek kapcsolat minősége közvetlen hatással van a gyermek későbbi énképére, érzelmi biztonságára, kapcsolatteremtő képességére – sőt, még a kognitív fejlődésére is.

Ennek megfelelően a kisgyermekkor legfontosabb feladata a szülő és a gyermek közötti érzelmi kötődés kialakítása. Bármilyen legyen is a kulturális, vallási és anyagi hátterünk, az iskolázottságunk, neveljük gyermekünket akár kétszülős családban, akár egyedül vagy mozaikcsaládban – a legnagyobb ajándék, amit adhatunk neki, az a biztonságos korai kötődés.

Ez szülőként elsőre talán ijesztő felelősségnek tűnhet, de e könyv célja az, hogy a kötődésre és az érzelmi szabályozásra vonatkozó tudás birtokában azt nyújthassuk gyermekünknek, amire valóban szüksége van. Az is kiderül, hogy a gyerekre való ráhangolódás egyáltalán nem igényel a szülő részéről makulátlan tökéletességet. Bőven elegendő, ha az elégséges mértékű ráhangolódás segítségével megadjuk neki a biztos érzelmi alapokat, ha megtanulhatja, hogy számíthat a megértésünkre és védelmünkre, illetve arra, hogy segítünk neki szabályozni az érzelmeit mindaddig, amíg erre önállóan képessé nem válik.

Noha a kutatások szerint a szülők saját kötődési típusa 75%-os biztonsággal bejósolja születendő gyermekük kötődési stratégiáját, ez egyben azt is jelenti, hogy van esélyünk tudatosan jobbat adni, mint amit hajdan esetleg mi kaptunk. A gyerekek ugyanis szuperanyák és -apák hiányában is kiegyensúlyozott felnőttekké cseperednek, ha szüleik többnyire érzékelik a ráhangolódás aktuális hiányát, és erőfeszítéseket tesznek ennek orvoslására.

Ruth Newton gyermekpszichológus egyedülálló pozícióból szólal meg a témában, hiszen kutatóként alapos ismeretei vannak a korai kötődés neurológiai hátteréről, ugyanakkor terapeutaként bőséges gyakorlati tapasztalattal is rendelkezik. A szerző életkori szakaszonként tekinti át a korai kötődés és az érzelmi szabályozás legfontosabb kérdéseit, sok, a saját terápiás tapasztalatából vett példával, tipikus és rendhagyó fejlődési ívekről egyaránt.

Elérhetőség: rendelhető

Várható szállítási idő: 3- 5 munkanap

Eredeti ár: 3860 Ft
Aktuális ár: 3281 Ft
loyaltypoints16 törzsvásárlói pont
Kosárba
Mozaikcsaládok - amikor a kirakós összeáll

A család fogalma az elmúlt néhány évtizedben egyre tágul: már nem a szigorúan vett "hagyományos" családmodell a közösségek alfája és omegája, a változó világ a családokban is sok változást hozott. Újfajta életközösségek jönnek létre, amik elsőre kissé talán bonyolultnak és kuszának tűnnek, de megfelelő kommunikációval és türelemmel végül a kirakós összes darabja a helyére kerülhet.
Néha ez teljesen simán, magától értetődően alakul ki, máskor viszont meg kell támogatni egy kicsit: a magyar nyelvű gyerekirodalomban sokáig úgy kellett halászni az ezzel a témával kapcsolatos könyveket, de szerencsére ez ma már egyre kevésbé van így. Most egy nagy csokornyi olyan könyvet gyűjtöttünk össze nektek, amik segíthetnek nektek és a gyerekeknek is feldolgozni az új, nagyobb családdá formálódás folyamatát.

Összes kapcsolódó cikk

Sütihasználati beállítások